sobota, 14 października 2023

Krużlowa Wyżna - kościół Narodzenia NMP

Późnogotycki kościół drewniany w Krużlowej Wyżnej ( powiat nowosądecki, gmina Grybów) został wzniesiony w 1520 roku z fundacji sędziego ziemskiego Jana Pieniążka.

Jest to jednonawowa świątynia orientowana z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i murowaną zakrystią z gotycko-renesansowym portalem. W XVII wieku została dobudowana od zachodu wieża z pozorną izbicą. Całość nakrywają dachy z blachy. Pod koniec XVIII wieku kościół przebudowano w stylu barokowym i dobudowano owalną kaplicę murowaną.

 

We wnętrzu, na stropie nawy, zachowała się gotycko-renesansowa polichromia ornamentalno-figuralna ( rekonstrukcja) a na stropie prezbiterium polichromia z motywem kasetonów.

 

Wyposażenie jest głównie barokowe. Z wcześniejszych elementów warto wspomnieć o dwóch portalach o wykroju w ośli grzbiet, łuku tęczowym z późnogotyckim krucyfiksem oraz o kamiennej chrzcielnicy z XV wieku i kropielnicy z tego samego okresu. W kościele znajduje się także późnorenesansowy tryptyk z 1645 roku, malowane na desce epitafium z XVI wieku oraz marmurowa płyta nagrobna z XVII wieku.

 

Z tego kościoła pochodzi gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1410 roku w tzw. typie Pięknych Madonn – jeden  z najwybitniejszych przykładów rzeźby średniowiecznej w Polsce ( obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie).

 

Świątynię otacza kamienny mur z przełomu XIX/XX wieku.

 

Obecnie kościół pełni funkcję świątyni pomocniczej.


widok ogólny

prezbiterium

zakrystia
okno zakrystii
elewacja północna

okna nawy

fasada

fasada - detal

wieża

zwieńczenie wieży

kaplica
kruchta

wejście

późnogotycki portal

wnętrze
ołtarz główny

portal do zakrystii z herbami

łuk tęczowy

chór

polichromia nawy

herby

tryptyk

kopia Madonny z Dzieciątkiem

płyta nagrobna

płyta - herb

kropielnica

kaplica grobowa

grobowiec

kościół i brama ogrodzenia

brama

kapliczka

ambona polowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.