poniedziałek, 11 lipca 2022

Kraków - dwór " Rydlówka"

W dawnej wsi Bronowice Małe ( obecnie obręb Krakowa) znajduje się kameralny, parterowy dworek drewniany zwany „Rydlówką”.

Dworek wybudował w latach 1894-1895 znany malarz Włodzimierz Tetmajer, który kilka lat wcześniej ożenił się z córką bronowickiego chłopa, Anną Mikołajczykówną.

Pierwotnie dwór był bardzo skromny, drewniany z pobielonymi ścianami i niewielkim gankiem. Całość przykrywała strzecha.

Częstymi gośćmi w domu artysty i jego rodziny byli krakowscy malarze i pisarze.

W listopadzie 1900 roku w dworku odbyły się uroczystości weselne znanego literata Lucjana Rydla i siostry żony gospodarza, Jadwigi. Na weselu tym obecny był Stanisław Wyspiański a wydarzenie, którego był świadkiem stało się dla niego inspiracją do powstania „ Wesela” -najwybitniejszego dramatu okresu Młodej Polski.

Dwa lata po „ słynnym” weselu Włodzimierz Tetmajer przeniósł się do innego dworku a dawny dom wynajmował swoim przyjaciołom. W 1908 roku zdecydował się sprzedać posiadłość Lucjanowi Rydlowi, który budynek przebudował według projektu architekta Józefa Pokutyńskiego. Powstało wówczas skrzydło boczne, mieszczące gabinet i bibliotekę nowego właściciela. Zmieniono także pokrycie dachu na dachówkę.

Poeta mieszkał w dworku do swojej śmierci w 1918 roku, po czym budynek przeszedł na własność rodziny i taki stan utrzymuje się do dzisiaj.

Od 1969 roku w części obiektu  mieści się Muzeum Młodej Polski „ Rydlówka”, które jest filią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa..

widok ogólny

widok od podjazdu
pierwotny widok dworu - Fotopolska

widok na ganek

ganek

konstrukcja ganku

elewacja boczna

elewacja boczna - zdjęcie zbiory NAC

wnęka w elewacji bocznej

medalion

fragment elewacji tylnej

balkon

skrzydło boczne

kominy

jeden z pokoi

biurko

malowana skrzynia posagowa

stroje krakowskie

obrazy

fragment ogrodu

droga do dworu

kapliczka w Bronowicach - XIX wiek

wnętrze kapliczki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.