poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Morawica - kościół św. Bartłomieja

Zespół kościoła parafialnego w Morawicy ( powiat krakowski, gmina Liszki) usytuowany jest na dawnym wzgórzu zamkowym, gdzie dawniej wznosił się gotycki zamek Tęczyńskich a wcześniej XI-wieczne palatium.

Zespół składa się z murowanego kościoła, dzwonnicy oraz plebanii i ogrodzenia.

Świątynia reprezentuje styl późnobarokowy i powstała w latach 1743-1748 roku z fundacji rodzin Czartoryskich i Sieniawskich, zastępując wcześniejszy skromny kościół gotycki.

Jej projektantem był włoski architekt Franciszek Placidi.

Jest to jednonawowa budowla z prezbiterium zakończonym półkolistą absydą. Prezbiterium towarzyszą zakrystie, w tym jedna z XIX wieku pełniąca funkcje skarbczyka.

Wnętrze nawy przykrywa sklepienie kolebkowe z żagielkami. Ściany podzielone są pilastrami z bogato rzeźbionymi głowicami. Nad pilastrami biegnie gzyms z metalowa balustradą.

Na jednolite stylowo wyposażenie składa się pięć ołtarzy w tym cztery boczne, ambona, drewniane ławki kolatorskie oraz kamienne portale z medalionami. Wcześniejsza jest chrzcielnica z czarnego marmuru. Dzieło to pochodzi z XVII wieku.

Wejście do świątyni tworzy barokowy portal z czarnego marmuru dębnickiego z herbami fundatorów kościoła.

Z czasów powstania kościoła pochodzi murowana dzwonnica arkadowa z trójkątnym szczytem.

Ciekawym budynkiem jest starsza od opisywanej świątyni plebania. Budynek ten, przerobiony w XIX wieku,  zawiera w sobie pozostałości dawnego zamku Tęczyńskich oraz jednego z najstarszych w Polsce palatium. W 2019 roku odsłonięto fragment romańskiego portalu oraz fundament palatium. Na plebanii zachowała się tablica fundacyjna plebanii z 1666 roku.

W obrębie murów kościelnych zachowała się kaplica rodziny Szybalskich z XIX wieku a na cmentarzu poniżej murowana kaplica Radziwiłłów z podkrakowskich Balic.

widok ogólny
panorama

prezbiterium

elewacja północna

fasada

fragment fasady z zegarem

portal główny

herby fundatorów kościoła

okna

wnętrze

ołtarz główny

ambona

chór

widok na plebanię od strony kościoła

 plebania

mur romański
fragment portalu romańskiego

odkrywka muru

dzwonnica

kaplica Szybalskich

wnętrze kaplicy

nagrobek

kaplica Radziwiłłów na cmentarzu



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.