wtorek, 1 czerwca 2021

Kraków - kościół św. Trójcy - bonifratrów

Przy ulicy Krakowskiej na Stradomiu w Krakowie znajduje się kościół, wzniesiony pierwotnie dla zakonu trynitarzy. 

Świątynia powstała w latach 1739-1758 według projektu włoskiego architekta Franciszka Placidiego. Wraz z kościołem zbudowane zostały także piętrowe zabudowania klasztorne z wewnętrznym dziedzińcem. 

Kilkadziesiąt lat później zakon trynitarzy uległ likwidacji a kościół zamieniono przejściowo na magazyn wojskowy armii austriackiej. 

W 1812 roku cały kompleks objęli w posiadanie bonifratrzy, którzy przenieśli się tutaj z kościoła przy ul. Św. Jana, ponieważ ich dotychczasowa siedziba znalazła się w bardzo złym stanie technicznym. 

Jako zakon zajmujący się opieką nad chorymi, dobudowali oni przy budynku klasztoru szpital, który zaczął się rozwijać i pod koniec XIX wieku konieczna stała się jego rozbudowa. Wykonanie projektu nowego budynku zlecono znanemu architektowi Teodorowi Talowskiemu. Nowy gmach szpitala istnieje do dzisiaj ( nadbudowany o piętro) a placówka należy do bardzo cenionych lecznic Krakowa. 

Kościół klasztorny zbudowany jest w stylu późnobarokowym i nawiązuje do rzymskich dzieł słynnego architekta Frencesco Borrominiego. 

Jest to świątynia jednonawowa z węższym od nawy prezbiterium i niewielkimi kaplicami umieszczonymi po bokach nawy. Na zewnątrz wyróżnia bryłę pełna fantazji fasada parawanowa, złożona z trzech kondygnacji zwężających się ku górze i oddzielonych wydatnymi gzymsami. Wklęsły środek fasady ujmują ukośnie ustawione filary. 

 Wnętrze kościoła zdobi wielokolorowa polichromia iluzjonistyczna wykonana przez artystę pochodzącego z Moraw. Pierwotnie ołtarze także były malowane, ale w XX wieku zastąpiono je drewnianymi, nawiązującymi do baroku. Z czasów budowy świątyni pochodzi ambona zwieńczona posążkami aniołków oraz chór muzyczny.

widok ogólny

zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
panorama
fasada

zwieńczenie fasady

dekoracyjne gzymsy

architektoniczna obudowa portalu

dekoracja nad portalem
wnętrze
ołtarz główny

zwieńczenie ołtarza

sklepienie nawy

polichromia na sklepieniu

wnęki nawy
chór
gzymsy
detal

epitafium
widok na klasztor
klasztor

szpital bonifratrów

wejście do szpitala

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.