czwartek, 14 października 2021

Złoty Potok - pałac Raczyńskich

Zaniedbany majątek Potok - obecnie Złoty Potok ( powiat częstochowski, gmina Janów ), zakupił w 1851 roku generał Wincenty Krasiński, ojciec poety Zygmunta.

W zakupionej posiadłości znajdował się zrujnowany dwór obronny z XVI wieku, nie nadający się do zamieszkania. Generał Krasiński postanowił zbudować w tym miejscu nową rezydencję. I tak w 1856 roku powstał pałac w stylu klasycystycznym.

 

Z czasem pałac przeszedł w ręce rodziny Raczyńskich. Stało się tak po wyjściu za mąż córki Zygmunta Krasińskiego Marii Beatrix za Edwarda Raczyńskiego z Rogalina.

 

Następnym właścicielem majątku, do roku 1945, został Karol Raczyński, który pałac przebudował na początku XX wieku  w stylu neoklasycystycznym z elementami renesansowymi. Efekt tej przebudowy zachował się do dzisiaj, za wyjątkiem neogotyckiej wieży widokowej. Wieża ta, wzniesiona w stylu neogotyckim,  została zlikwidowana tuż przed wybuchem II Wojny Światowej.

 

Pałac jest budowlą na planie prostokąta, dwukondygnacyjną z podpiwniczeniem. Całość nakrywa dach czterospadowy. Na środku fasady umieszczony został ryzalit zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Ryzalit poprzedzony jest tarasem,, otoczonym kamienna balustradą i wspartym na podwójnych filarach. Elewacje zdobią gzymsy, boniowania i konsolki przy obramieniach okien. Po bokach głównego wejścia umieszczone zostały marmurowe  lwy, podtrzymujące tarcze herbowe.

 

Obok pałacu zachował się niewielki dworek- obecnie muzeum.

 

Po wojnie i wywłaszczeniu Raczyńskich w budynku pałacu mieściło się wiele instytucji w tym szkoła. Obecnie jest opuszczony ponieważ nie ma uregulowanej sytuacji prawnej.

 

Pałac otacza rozległy park krajobrazowy ze stawami.


widok ogólny
widok ogólny- zdjęcie archiwalne - Fotopolska


panorama

zdjęcie archiwalne z wieżą- Fotopolska

widok od dworku

fasada

herb w tympanonie

taras wsparty na filarach

lew z herbem

rzeźba drugiego lwa

taras boczny

elewacja tylna

elewacja boczna

elewacja północna

fontanna

staw Irydion

mostek

obelisk pamiątkowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.