sobota, 17 kwietnia 2021

Dubne - cerkiew św. Michała Archanioła

Usytuowana na niewielkim wzniesieniu drewniana cerkiew grekokatolicka w Dubnem ( powiat nowosądecki, gmina Muszyna ) powstała w roku 1863, po spaleniu wcześniejszej świątyni z XVII wieku.

Obecna świątynia posiada tradycyjny podział trójdzielny z prostokątnie zamkniętym prezbiterium, nawą oraz wieżą z izbicą i babińcem w przyziemiu.

 

Nawę i prezbiterium nakrywają namiotowe dachy łamane, kryte baniastymi hełmami. Wieżę także wieńczy baniasty hełm. Ściany  pokryte zostały gontem a dachy i hełmy blachą.

 

We wnętrzu nakrytym pseudo-kopułami namiotowymi ( nawa i prezbiterium) oraz stropem ( babiniec)  zachował się, starszy od opisywanej świątyni, kompletny ikonostas, ocalały z pożaru poprzedniej cerkwi z główną ramą rokokowo-klasycystyczną pochodzącą z przełomu XVII i XVIII wieku.

 

Część ikon jest późniejsza a wykonali je Antoni i Michał  Bogdańscy w końcu XIX wieku. Ściany pokrywa polichromia ornamentalno-figuralna także z tego okresu.

 

Do cennych elementów wyposażenia należy także malowana na płótnie tzw. płaszczenica, klasycystyczna ambona z wizerunkiem Chrystusa jako Dobrego Pasterza oraz barokowy ołtarz boczny.

 

Budynek cerkwi otacza kamienny murek .

 

Obecnie cerkiew pełni funkcję świątyni katolickiej.

widok ogólny

panorama

fasada

wieża

izbica wieży

prezbiterium

elewacja północna

wnętrze

ikonostas

Carskie Wrota

widok na ambonę

ambona

chór

fragment polichromii

korony ślubne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.