poniedziałek, 23 listopada 2020

Barwałd Górny - kaplica - pustelnia św. Rozalii

 W przysiółku” Na Puszczy” w Barwałdzie Górnym ( powiat wadowicki, gmina Kalwaria Zebrzydowska), w pobliżu szlaku pielgrzymkowego Kalwarii Zebrzydowskiej, stoi drewniana kaplica z przełomu XVIII i XIX  wieku. Kaplica powstała prawdopodobnie, aby strzec mieszkańców przed panującą wówczas epidemią. Mogła być wykorzystywana także jako kaplica cmentarna.

Pierwotnie składała się z dwóch kaplic ( św. Rozalii i św. Marii Magdaleny) oraz z mieszkania pustelnika i przedsionka z podcieniem. Podczas późniejszych restauracji wyburzono jednak ścianę dzielącą obie kaplice i powstała jedna przestrzeń. W skromnym wnętrzu zachował się między innymi barokowy ołtarz oraz duże płótna barokowe z 1747 roku przedstawiające scenę Bożego Narodzenia oraz Pokłon Trzech Króli i liczne obrazy wotywne. Zachowała się także oryginalna stolarka drzwi i okien z okuciami.

 

Na dachu umieszczono sześciokątna sygnaturkę.

 

Naprzeciwko kaplicy usytuowany jest na kamiennej kolumnie figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Ozdobiona jest herbem Leliwa rodziny Gołuchowskich, którzy ufundowali ją w roku 1745.

widok ogólny

panorama

podcienia

wejście do kaplicy

szczyt dachu

okna kaplicy

wnętrze

ściana boczna

ściana z płótnami

polichromia stropu

balustrada

drzwi

okucia drzwi

wieżyczka

kropielnica

drzwi boczne

okna domu pustelnika

kolumna z figurą

figura Matki Bożej

inskrypcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.