wtorek, 25 sierpnia 2020

Kraków - synagoga Tempel

Jedną z kilku czynnych świątyń żydowskich w Krakowie jest okazała synagoga reformowana przy ulicy Miodowej na Kazimierzu,  zwana także synagogą Postępową.

Budynek synagogi wzniesiono w latach 1860-1862 ( po 17 latach starań o pozwolenie na budowę) z inicjatywy Stowarzyszenia Izraelitów Postępowych, którzy skłaniali się do asymilacji z narodem polskim.

Jest to budowla na planie prostokąta w stylu neorenesansowym z elementami mauretańskimi. W latach 90-tych XIX wieku dokonano jej przebudowy poprzez przedłużenie całości ku wschodowi, dobudowanie naw bocznych oraz pięciobocznej absydy.

Fasadę nad wejściem ozdabiają  tablice Dekalogu wykonane z czarnego marmuru oraz dwudzielne arkadowe okna i bogaty detal neorenesansowy.

W bocznych elewacjach znajdują się dwudzielne arkadowe okna z witrażami z przełomu XIX i XX wieku, ufundowanymi przez osoby prywatne. Są to jedyne zachowane w Polsce witraże synagodalne.

Synagoga ucierpiała stosunkowo niewiele w czasie II Wojny Światowej, chociaż urządzono w niej magazyn i stajnię dla koni. Zachował się okazały marmurowy aron - ha - kodesz, wiele witraży, drewniane galerie dla kobiet oraz pełna przepychu polichromia w stylu mauretańskim. 

Po wojnie przez pewien czas świątynia była czynna, jednak po 1985 roku, po śmierci ostatniego kantora, została zamknięta.

W 1994 roku rozpoczął się remont, który trwał etapami kilka lat. Po jego zakończeniu synagoga została ponownie otwarta i odprawiane są w niej kilka razy w roku nabożeństwa oraz udostępniana jest na działalność kulturalną związaną z Festiwalem Kultury Żydowskiej.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne
fasada
zwieńczenie fasady
tablice Dekalogu
elewacja boczna
okna elewacji bocznej
absyda
loggia
narożnik
wejście
wnętrze
aron-ha-kodesz
zwieńczenie aron-ha-kodesz
widok na dawny chór organowy
dekoracja sufitu nawy głównej
fragment dekoracji
galerie dla kobiet
dekoracja balustrady galerii
fragment dekoracji
głowice kolumn
okulus
witraże
witraże
darczyńcy witrażu
bima z pulpitem do odczytywania tory


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.