środa, 22 kwietnia 2020

Rzepiennik Biskupi - kościół św. Jana Chrzciciela

Usytuowany na wzniesieniu późnogotycki kościół drewniany w Rzepienniku Biskupim ( powiat tarnowski, gmina Tarnów) powstał prawdopodobnie na początku XVI wieku, chociaż niektóre źródła uznają go za budowlę starszą. Niezachowana inskrypcja mówiła o roku 1494, lecz mogła dotyczyć także starszej świątyni.

Kościół jest jednonawową świątynią orientowaną, składającą się z kwadratowej nawy i trójbocznego, węższego prezbiterium. Te dwa elementy nakryte są jednym dachem wielospadowym z gontu oraz okapem nad prezbiterium.

W XVII wieku, od zachodu, do korpusu świątyni dostawiono niską wieżę z izbicą i namiotowym hełmem. W XIX wieku bryłę kościoła wzbogacono o niewielką kruchtę.

Świątynia posiada okna tylko od strony południowej oraz zachowane portale gotyckie  z łukami w kształcie „ oślego grzbietu”.

Wnętrze nakryte zostało płaskim stropem, w nawie z zaskrzynieniami. Strop pokrywa polichromia figuralna a ściany nawy malowane zacheuszki. Pod chórem zachowały się pozostałości pierwotnej polichromii gotyckiej.

Cennym elementem wyposażenia jest tryptyk gotycko-renesansowy  z XVI wieku. Pierwotnie umieszczona była w nim figura Madonny z Dzieciątkiem  z około 1530 roku, która obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zwraca także uwagę  ambona barokowa z wizerunkami czterech Ewangelistów oraz manierystyczny ołtarz główny  z XVII  wieku.

Budowli towarzyszy drewniana dzwonnica z daszkiem czterospadowym a całość otacza murowano-drewniane ogrodzenie.

Obecnie kościół jest świątynią pomocniczą miejscowej parafii.

widok ogólny
panorama
kościół i dzwonnica
fasada
elewacja północna
widok na wieżę
wieża - zdjęcie NAC
izbica wieży
widok na prezbiterium i zakrystię
prezbiterium
sygnaturka
okno
kruchta
kropielnica
dzwonnica
bramka boczna ogrodzenia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.