sobota, 9 marca 2019

Olkusz - bazylika św. Andrzeja

Jeden z narożników rynku w Olkuszu ( powiat olkuski, gmina Olkusz) zajmuje gotycka fara, obecnie pełniąca funkcję bazyliki.

Jest to trójnawowa, murowana z cegły i miejscowego kamienia budowla halowa wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, a następnie przebudowana z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

Najstarszą częścią świątyni jest prezbiterium zamknięte ścianą prostą. Do niego od zachodu dobudowano korpus halowy nakryty sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Całość ujęta jest w uskokowe szkarpy pomiędzy, którymi umieszczono ostrołukowe okna z maswerkami i laskowaniem. Z tego okresu zachowały się także cztery gotyckie portale. W XV wieku do prezbiterium od południa dobudowano gotycką kaplicę św. Anny. W XVII wieku bryła kościoła wzbogaciła się o późnorenesansową kaplicę Loretańską oraz kruchtę południową.

Wewnątrz hala nawy wsparta jest na ośmiobocznych filarach. Polichromia na ścianach bocznych pochodzi z XIV wieku. Do cennych elementów wyposażenia bazyliki należy, wiszący w nawie północnej, późnogotycki  poliptyk z XV wieku z umieszczonym w środku posągiem Madonny z Dzieciątkiem. Kościół posiada także cenne organy z XVII wieku, wykonane przez mistrza z Norymbergii Jana Hammla. Zwracają także uwagę zabytkowe epitafia z XVII wieku oraz późnorenesansowy ołtarz główny i stalle z tego samego okresu. Ciekawym zabytkiem jest także wykonana z olkuskiego ołowiu ( znane niegdyś kopalnie ołowiu i srebra) chrzcielnica z XVI wieku.

Przed wejściem do kościoła stoi wysoka wolnostojąca dzwonnica z 1913 roku wzniesiona w stylu neogotyckim.

W obrębie dawnego cmentarza przykościelnego powstała w 1738 roku kaplica św. Jana Kantego, przebudowana pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim, z zachowaną barokową fasadą.

widok ogólny
panorama-zdjęcie archiwalne Fotopolska
prezbiterium
widok ogólny- zdjęcie archiwalne Fotopolska
elewacja południowa
fasada
kaplica św. Anny
szczyt prezbiterium
gotyckie okno
wejście boczne z gmerkami
gmerk
wnętrze
wnętrze - zdjęcie archiwalne Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1
ołtarz główny
filar nawy
fragment polichromii
Poliptyk Olkuski
ambona
stalle
epitafium
kaplica Jana Kantego
fasada kaplicy
dzwonnica


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.