sobota, 29 grudnia 2018

Ulina Wielka- kościół św. Katarzyny

Zabytkowy kościół parafialny w Ulinie Wielkiej ( powiat miechowski, gmina Gołcza) jest drugą świątynią, która zaistniała w tym miejscu.

Obecna budowla pochodzi z połowy XVII wieku ( około 1655 roku) i wzniesiona została w stylu tradycyjnym, nawiązującym do gotyku. Jest to kościół orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej. Składa się z prostokątnie zakończonego prezbiterium, do którego przylega zakrystia oraz z szerszej nawy z kruchtami od zachodu i północy (zachodnia z 1708 roku). Świątynię nakrywają dachy z blachy a ściany są oszalowane. Do gotyckiej stylistyki nawiązuje portal północny, zamknięty łukiem w ośli grzbiet oraz okna ozdobione od wewnątrz także podobnymi łukami.

Wnętrze kościoła nakryte jest barokowym sklepieniami pozornymi ( kolebkowe i krzyżowe). Barokowa jest także sygnaturka na dachu nawy.

Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII wieku oraz z okresu późnego baroku ( ołtarze boczne). Na uwagę zasługuje manierystyczna ambona z początku XVII wieku z późniejszym baldachimem oraz barokowa chrzcielnica z herbem fundatora, Krzysztofa Dobińskiego, ówczesnego właściciela wsi. Najstarszym zabytkiem jest jednak gotycka rzeźba tronującej Madonny z Dzieciątkiem, pochodząca z końca XIV wieku.

Ponadto ściany kościoła zdobią marmurowe epitafia  i tablica pamiątkowa z okresu przebudowy świątyni w 1708 roku.

Kościołowi towarzyszy wolnostojąca drewniana dzwonnica z przełomu XVIII i XIX wieku, nakryta daszkiem namiotowym z gontu. Przy kościele znajduje się także zachowana płyta nagrobna Kazimierza Ostaszewskiego.

widok ogólny
panorama

widok na prezbiterium

prezbiterium
widok na elewacje północną

elewacja północna

elewacja południowa

fasada
wnętrze
manierystyczna ambona
sklepienie kolebkowe prezbiterium
gotycka Madonna
łuk w ośli grzbiet
dzwonnica
płyta nagrobna
napis na płycie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.