czwartek, 13 kwietnia 2017

Żębocin - kościół św. Stanisława BM

Kościół parafialny w Żębocinie ( powiat proszowicki, gmina Proszowice) został wybudowany w połowie XIII wieku jako świątynia o charakterze obronnym. Budowlę usytuowano na wzgórzu i otoczono murem oraz fosą.

Jest to jednonawowa świątynia orientowana, z węższym prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Stylowo przynależy do architektury gotyckiej z cechami romańskimi. Z tego okresu zachowały się dwa okna zakończone półkoliście oraz dwa ostrołukowe portale, w tym jeden zamurowany.

W XVII i XVIII wieku kościół uległ znacznej przebudowie i zatracił cechy obronne. Dobudowano zakrystię, kruchty oraz otwartą kaplicę od wschodu. Fasadę zwieńczono wieloboczną wieżyczką z barokowym hełmem. Także sklepienie prezbiterium świątyni oraz strop nawy i dach pochodzą z okresu baroku.

Wyposażenie wnętrza kościoła jest w większości rokokowe, ale z wcześniejszego okresu zachowała się m.in. cenna rzeźby gotycka z XIV wieku św. Anny Samotrzeć.

Obok kościoła wzniesiono w 1776 roku murowaną dwukondygnacyjną dzwonnicę na trzy dzwony.

Zespół kościelny uzupełnia pobliska plebania wybudowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego w stylu dworkowym.

Jako ciekawostkę warto podać, że według tradycji w XI wieku proboszczem kościoła w Żębocinie był jego obecny patron św. Stanisław ze Szczepanowa.

widok ogólny
elewacja północna
prezbiterium
fasada
elewacja południowa
otwarta kaplica
kruchta
wnętrze
gotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć
zamurowany portal gotycki
mur kościelny
szkarpa
hełm wieżyczki
widok na dzwonnicę
dzwonnica
plebania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.