piątek, 24 marca 2017

Kraków - kościół w. Marka

Przy ulicy Sławkowskiej w Krakowie stoi kościół gotycki wzniesiony z cegły. Jego powstanie wiąże się z fundacją księcia Bolesława Wstydliwego z roku 1263.

Budowę nowej świątyni ( wcześniejsza była drewniana) wraz z klasztorem, z przeznaczeniem dla zakonu reguły św. Augustyna zwanych markami, rozpoczęto w II połowie XIII wieku i kontynuowano przez kolejne dwa wieki. Po zakończeniu budowy kościół strawił pożar, ale wkrótce został on odbudowany. Pożary niszczyły świątynię jeszcze wielokrotnie a podczas każdorazowej odbudowy dokonywano różnych modernizacji.

Bryła kościoła zachowała charakter gotycki, ale wnętrze zostało przekształcone w epoce renesansu i baroku. Pierwotnie była to budowla halowa a obecnie jest trójnawowa opięta szkarpami, z prezbiterium i dobudowaną do niego później, od południowego wschodu, wieżą - dzwonnicą, kryjącą w przyziemiu kaplicę. O południa do nawy przylega kruchta i kaplica.

Na zewnętrznej ścianie prezbiterium znajduje się kopia późnogotyckiej Grupy Ukrzyżowania - krucyfiks oraz postacie Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty. Oryginał przeniesiono do wnętrza świątyni.

Z ciekawszych detali kościoła można wymienić manierystyczny portal kruchty oraz dwa portale barokowe w prezbiterium. We wnętrzu zwraca uwagę ambona rokokowa z XVIII wieku, w kształcie serca i krzyżem na zaplecku ( godło zakonu marków) oraz barokowa rzeźbiona postać Anioła, prawdopodobnie dzieło Baltazara Fontany.

W prezbiterium umieszczono manierystyczny nagrobek tutejszego zakonnika Michała Giedroycia, zwanego błogosławionym.

Z kolei w tzw. Giedroycianum zachował się gotycko-renesansowy tryptyk z XVI wieku.

widok ogólny

zdjęcie archiwalne


elewacja z Grupą Ukrzyżowania

Grupa Ukrzyżowania

elewacja boczna

wieża

widok na gotycki szczyt

szczyt z blankami

manierystyczny portal główny

detal portalu

pozostałości portalu gotyckiego

okno

wnętrze

wnętrze prezbiterium

ołtarz główny

ołtarz główny detal

ołtarz boczny

manierystyczny nagrobek

sklepienie nawy

postać Anioła - rzeźba Baltazara Fontany

chór

barokowy portal

wejście boczne

gotycka Grupa Ukrzyżowania

portal ostrołukowy

wnętrze kaplicy

sklepienie kaplicy

Giedroycianum

gotycko-renesansowy tryptyk

kropielnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.