poniedziałek, 22 września 2014

Nadzów- dwór

Na początku XIX wieku w Nadzowie ( powiat proszowicki, gmina Pałecznica ) istniał folwark z osiemnastowieczną oficyną.

Od 1818 roku, gdy właścicielem majątku został Wincenty Wielogłowski, postanowiono wznieść dwór. Nowa siedziba właścicieli została prawdopodobnie zaprojektowana przez Sebastiana Sierakowskiego, chociaż niektórzy badacze za autora projektu dworu uznają Jakuba Kubickiego, projektanta pałacu w leżących niedaleko Pławowicach.

W latach 1818-1825 powstał parterowy dwór na planie prostokąta, z dachem pokrytym gontem. Budynek nie posiadał wówczas ryzalitów i portyku. W połowie XIX wieku przy dworze po jego bokach, wzniesiono dwie oficyny.

W 1875 roku właścicielami majątku zostają Bocheńscy, którym dwór zawdzięcza obecny kształt. Przeprowadzona pod koniec XIX wieku przebudowa wzbogaciła bryłę dworu o ryzality z kolumnowymi portykami klasycyzującymi. We wnętrzu pojawił się kolisty salon a ściany niektórych pomieszczeń pokryto iluzoryczna polichromią przypominająca sztukaterie.

Po przebudowie dwór w wielu elementach przypominał rozwiązania zastosowane przez Jakuba Kubickiego w Bejscach i Pławowicach. Dlatego też niektórzy badacze uważają za autora projektu dworu w Nadzowie tego właśnie architekta.

Dwór należał do Bocheńskich do roku 1945, gdy został im zabrany i przeznaczony na wiejską szkołę. Zburzono oficyny oraz zabudowania folwarczne, wycięto park. Dach dworu pokryto blachą. Zamalowano także większość malowideł we wnętrzach. Po roku 1986 dwór został opuszczony i stan ten trwa do dzisiaj.


Spadkobiercy Bocheńskich starają się jednak o zwrot budynku od gminy Pałecznica.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne - zbiory CBN Polonia

portyk kolumnowy
elewacja ogrodowa
wnętrze - zdjęcie CBN Polona
malowidła iluzoryczne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.