sobota, 28 marca 2020

Alwernia - zabytkowy rynek

W pobliżu klasztoru Bernardynów w Alwerni znajduje się kameralny, małomiejski zabytkowy Rynek na planie prostokąta. Rynek został wyznaczony prawdopodobnie po nadaniu Alwerni w 1778 roku, przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przywileju organizowania dwunastu jarmarków w roku.

Był to główny plac targowy miasta. Pierwotnie cały Rynek otaczały drewniane domy z podcieniami. Z tego okresu zachowało się kilka domów z XVIII I XIX wieku.
Dwa z nich ( z 1794 r.  i z 1825 r. ) znajdują się w Skansenie w Wygiezłowie. W pierzei zachodniej Rynku stoi dom podcieniowy z 1791 roku ( w fatalnym stanie ) i przybudowany do niego ( również w stanie tragicznym) , murowany dom z drewnianym, ozdobnym fryzem, w którym to domu mieścił się pierwszy w Alwerni urząd pocztowy ( od 1867 r. ).

Nieco dalej stoi kolejny ( początek XX wieku ) drewniany dom z ozdobnym gankiem. Innym zabytkowym domem, który się zachował, jest niewielki dom ze szklaną werandą w pierzei północnej. Na samym placu stoi XIX wieczna studnia, nakryta czterospadowym daszkiem.
Studni tej używano do lat 40-tych XX wieku. Niedaleko studni znajdowała się duża karczma -niezachowana.

W II połowie XIX wieku plac Rynku wzbogacił się o murowaną kapliczkę z 1860 roku. Obok kapliczki znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
Z czasem Rynek w Alwerni utracił swoje znaczenie targowe i stopniowo przekształcił się w park miejski. I w takim charakterze, jako założenie parkowe, został zrewitalizowany w latach 2008-2013. Zachowano liczne zabytkowe drzewa ( dęby ), odnowiono  alejki, zmodernizowano zieleń i zamontowano nowe oświetlenie.

Środki na modernizację Rynku częściowo pozyskano z funduszów Unii Europejskiej ( 1,3 mnl zł ) . Odnowiony Rynek otworzono na nowo w listopadzie 2013 roku, przy udziale znanego aktora Andrzeja Grabowskiego, który pochodzi z Alwerni.

widok ogólny
stare drzewa
aleja parkowa
widok na studnię
studnia
element studni
kapliczka
tablica
napis na studni
Grób Nieznanego Żołnierza
dom z gankiem
fasada domu z gankiem
dawna poczta
poczta - zdjęcie archiwalne
poczta i dom podcieniowy
dom z werandą
mały dom
domy przy rynku
niezachowany dom - zdjęcie archiwalne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.