czwartek, 27 czerwca 2019

Zbyszyce - kościół św. Bartłomieja

Obecny kościół murowany w Zbyszycach ( powiat nowosądecki, gmina Gródek nad Dunajcem) powstał, prawdopodobnie, na miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej.

Budowę rozpoczął około 1408 roku Wierzbięta Kempiński a kościół został konsekrowany w 1447 roku przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. W XVI wieku przez kilkadziesiąt lat świątynia znajdowała się w rękach arian. Około 1597 roku wróciła do kościoła katolickiego.

Jest to budowla gotycka, orientowana, wzniesiona z kamienia i otynkowana. Posiada kwadratową nawę i węższe prezbiterium zamknięte trójbocznie. Do prezbiterium przylega od północy zakrystia. Mury świątyni opięte są szkarpami. Podczas przebudowy w XVIII wieku ściany kościoła zwieńczono drewnianym gzymsem ( obecnie rekonstrukcja) . Całość nakrywa dach dwuspadowy z gontu.

Wnętrze prezbiterium nakryte jest gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym ze zwornikami ozdobionymi herbami. Nawę nakrywa strop drewniany. Z gotyckich elementów przetrwały jeszcze ostrołukowe okna prezbiterium oraz portale z herbami  i łuk tęczowy oddzielający nawę od prezbiterium.

Ściany świątyni zdobi polichromia z XIX wieku oraz częściowo zachowana polichromia  renesansowa z przełomu XVI i XVII wieku i pozostałości polichromii gotyckiej ( przy łuku tęczowym).

Większość wyposażenia świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka. Z wcześniejszych elementów zwraca uwagę, wmurowana w ścianę prezbiterium,  kamienna płyta nagrobna Mikołaja Kempińskiego z XV wieku z płaskorzeźbą anioła i minuskulową inskrypcją oraz stalle późnogotyckie z XVI wieku i gotycka podstawa chrzcielnicy.

W 2003 kościół mocno ucierpiał podczas pożaru. Spłonęła wówczas drewniana wieża-dzwonnica z XVIII wieku, przylegająca do nawy od zachodu. Do dzisiaj zachowały się pozostałości pogorzeliska dzwonnicy. Ponadto spalił się strop nawy oraz organy a zniszczeniu uległa cenna polichromia.

Budynek kościoła otacza kamienny murek, pochodzący prawdopodobnie z XVIII wieku, z bramką zwieńczoną wazonami, prowadząca do pobliskiego dworu.


widok ogólny
zdjęcie archiwalne - Fotopolska
fasada
widok na prezbiterium
prezbiterium
elewacja północna
widok na zakrystię
dachy i gzymsy
fragment gzymsu
portal zachodni
portal boczny
herb Kempińskich
wnętrze prezbiterium
sklepienie prezbiterium
fragment polichromii
łuk tęczowy
zwornik
portal do zakrystii
płyta nagrobna
chrzcielnica
pozostałość po wieży
bramka
fragment nagrobka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.