poniedziałek, 17 czerwca 2019

Tarnów - kościół ŚwiętejTrójcy na Terlikówce

Kościół drewniany w dawnej wsi Terlików, obecnie części Tarnowa powstał w roku 1562 lub w 1589 w stylu późnogotyckim. Niekiedy za datę powstania świątyni uważa się rok 1595, gdyż taka data widnieje na odkrytym w 1997 roku kamieniu węgielnym.

Jest to budowla orientowana, jednonawowa, usytuowana na niewielkim wzniesieniu. Posiada od wschodu węższe prezbiterium zamknięte trójbocznie, do którego przylega zakrystia i współczesna kruchta. Bryła kościoła wzbogacona jest od zachodu o niewysoką barokową wieżę zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią. Cała świątynia oraz dach obite są gontem.

Wnętrze kościoła nakrywa strop z polichromią z początku XX wieku. Wyposażenie pochodzi głównie z epoki późnego renesansu, czyli z przełomu XVI i XVII wieku ( ołtarze) oraz z XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje późnorenesansowy ołtarz główny z pierwszej połowy XVII wieku z obrazem namalowanym na desce a przedstawiającym Trójcę Świętą. U podstawy ołtarza umieszczono wspomniany wyżej kamień węgielny. Na belce tęczowej znajduje się barkowy krucyfiks z połowy XVII wieku.

W muzeum w Tarnowie przechowywane są skrzydła pochodzące z późnogotyckiego tryptyku z połowy XVI wieku ze scenami z życia Chrystusa, który pierwotnie znajdował się w opisywanej świątyni.

Kościół otoczony jest murowano-drewnianym ogrodzeniem  z daszkiem gontowym i bramą.

widok ogólny

panorama



zdjęcie archiwalne- Fotoplska
widok na fasadę
fasada
widok na wieżę
barokowa wieża
hełm wieży
elewacja południowa
wnętrze
polichromia stropu
ołtarz główny
fragment ołtarza głównego
kamień węgielny
ołtarz boczny
drugi ołtarz boczny
belka tęczowa
chór
brama ogrodzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.