środa, 12 czerwca 2019

Żywiec -Stary Zamek

Stary Zamek w Żywcu ( powiat żywiecki, gmina Żywiec) swój początek zawdzięcza rodowi Komorowskich, którym dobra żywieckie zostały nadane w 1467 roku przez króla Kazimierza Jagiellończyka za utracony majątek na Orawie i Liptowie. W latach 1485-1500 Jan Komorowski wznosi nową, murowaną warownię gotycką z bramą, dwoma budynkami mieszkalnymi, usytuowanymi wewnątrz murów oraz dwiema wieżami. Z tego okresu zachowała się wieża i część przylegającego do niej skrzydła.

Zamek zostaje w latach 1567- 1569 roku przebudowany przez Jana Spytka i Krzysztofa Komorowskich w okazałą dwukondygnacyjną, renesansową rezydencję. Powstała wówczas trzyskrzydłowa budowla mieszkalna skupiona wokół, zachowanego do dzisiaj,   arkadowego czworobocznego dziedzińca zamkniętego ścianą parawanową z drewnianą galeryjką.

Za czasów władania zamkiem przez Konstancję, żonę króla Zygmunta III Wazy, budowlę podniesiono o jedną kondygnację.

W XVIII wieku kolejni właściciele majątku żywieckiego, Wielopolscy dokonali rozbudowy zamku w stylu barokowym dobudowując skrzydło południowe z ryzalitami oraz zakładając park krajobrazowy.

Kolejne zmiany w wyglądzie obiektu przypadają na okres panowania rodu Habsburgów, którzy w końcu XIX wieku dokonują jego gruntownej przebudowy w stylu neogotyku i historyzmu.

Od 2005 roku Stary Zamek mieści w sobie siedzibę Muzeum Miejskiego w Żywcu. W 2014 roku Habsburgowie, ostatni przedwojenni właściciele rezydencji, zrzekli się praw do zamku i parku.

widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne 1909- Fotopolska
zdjęcie archiwalne 1920 - Fotopolska
widok na fasadę
fasada
wieża gotycka
renesansowe krużganki
fragment krużganków
portal manierystyczny
detal portalu
portal z inskrypcją
kamienna ława 

sień wjazdowa
barokowy portal sieni
tablica pamiątkowa
fragment polichromii
polichromia
aranżacja wnętrza
sala balowa - zdjęcie archiwalne- Fotopolska
ekspozycja
zdjęcia Habsburgów
wozownia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.