czwartek, 20 września 2018

Tarnów - ratusz i rynek

Centralną część Starego Miasta w Tarnowie zajmuje miejski rynek z ratuszem. Plac rynku wytyczony został w czasie lokacji miasta w XIV wieku. Było to główne miejsce życia publicznego miasta oraz plac targowy. Murowana, mieszkalna zabudowa rynku zaczęła powstawać pod koniec XIV wieku i w wieku XV. Wzniesiono wówczas także parterowy ratusz w stylu gotyckim.

Po zniszczeniu ratusza podczas pożaru miasta około 1500 roku postanowiono zbudować nowy, który  w latach 1568-1594 przebudowano w stylu renesansowym z inicjatywy hetmana Jana Tarnowskiego a przebudowę nadzorował, prawdopodobnie, znany architekt Jan Maria Padovano.

Także budynki wokół placu rynku zmieniły swój wygląd. Powstały okazałe renesansowe kamienice z podcieniami.

Poważny kryzys miasta nastąpił po pożarze w 1663 roku, gdy ponownie uległ zniszczeniu ratusz i kamienice. Mimo odbudowy, miasto jeszcze wielokrotnie niszczyły pożary.

W wieku XVIII kamienice otrzymały, po kolejnych pożarach, skromniejszą formę klasycystyczną i zlikwidowano wiele podcieni. Na płycie rynku pojawił się także bruk.

Pod koniec XIX wieku rynek i kamienice ponownie uległy przebudowie. Wiele z nich podwyższono o kolejne kondygnacje. Niewielkiej przebudowie uległ także renesansowy ratusz.

W 1931 roku władze miejsce przeniosły się z ratusza do innej siedziby a budynek przekazano muzeum.

Po II wojnie światowej rynek przestał pełnić rolę miejsca targowego. Pozostał jednak wizytówką miasta.

Do dzisiaj z renesansowej zabudowy rynku zachowały się kamienice z podcieniami w północnej pierzei oraz renesansowy ratusz.

Jest to budowla na planie prostokąta posiadająca dwie kondygnacje naziemne i zwieńczona ozdobną, ceglaną attyką. Od północy do bryły ratusza przylega wieża gotycka, zakończona renesansową galeryjką straży. W południowej przybudówce mieszczą się reprezentacyjne schody i kamienny renesansowy portal głównego wejścia.

Szczególną uwagę zwraca wysoka attyka z maszkaronami ( kopie) i blendami, w których pierwotnie umieszczono wizerunki właścicieli miasta z rodu Tarnowskich ( wizerunki usunięto około 1800 roku). Na piętrze ratusza znajdowała się sala obrad i wielka Sala Pospólstwa, gdzie m.in. dokonywano wyboru burmistrza.

Obecnie budynek ratusza pełni funkcje placówki muzealnej.

widok ogólny
renesansowe kamienice
fragmenty renesansowych polichromii
attyki kamienic
dekoracja kamienicy

kamienice pierzei zachodniej rynku
ratusz widok ogólny
ratusz około 1930 roku- zdjęcie Fotopolska
panorama
elewacja północna z wieżą
widok na elewację wschodnią
widok na elewacje zachodnią
elewacja południowa
wejście
renesansowy portal
zwieńczenie portalu
okno
wieża i attyka
attyka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.