sobota, 15 września 2018

Dębno - kościół św. Małgorzaty

Niedaleko zamku w Dębnie ( powiat brzeski, gmina Dębno) wzniesiono w latach 1470-1504  gotycki kościół murowany. Budowla powstała na miejscu starszego, drewnianego jeszcze kościoła pochodzącego z XIV wieku. Nową świątynię ufundował kasztelan krakowski oraz kanclerz koronny Jakub z Dębna a budowę dokończył Jakub Szczekocki, kolejny właściciel miejscowości. Budowę realizował prawdopodobnie warsztat murarski, który wznosił pobliski zamek.

W 1789 roku podwyższono wieżę o drewnianą izbicę.

Ostatnia przebudowa kościoła miała miejsce w latach 1899-1903, gdy dodano szczyt wschodni prezbiterium, sygnaturkę i dobudowano przedsionek zakrystii.

Kościół zbudowany jest z kamienia łamanego i składa się z prostokątnej nawy oraz prezbiterium zamkniętego ścianą prostą, do którego od północy przylega zakrystia. Od zachodu nawę poprzedza kwadratowa kruchta  z wieżą. Na zewnątrz budowlę opinają przypory, pomiędzy którymi znajdują się ostrołukowe okna.

Prezbiterium nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym a nawa stropem kasetonowym. Na ścianie wschodniej prezbiterium znajduje się gotyckie tabernakulum ścienne. Na uwagę zasługują także liczne portale ostrołukowe, z których pięć jest w typie długoszowskim ( schodkowe). Na portalu kruchty południowej znajduje się herb Odrowąż.

W ołtarzu głównym można zobaczyć kopię gotyckiego tryptyku z lat 1510-1520 z klęczącymi postaciami fundatorów kościoła. Oryginał znajduje się w kamienicy Szołayskich w Krakowie.

Przy kościele zachowały się stare nagrobki.

widok ogólny

widok na kościół

panorama

zdjęcie archiwalne - Fotopolska

widok na prezbiterium

prezbiterium

szczyt prezbiterium

szkarpy

okno ostrołukowe

elewacja północna

zakrystia

elewacja południowa

kruchta

portal z herbem

herb

portal ostrołukowy

fasada

dzwonnica

dach dzwonnicy

wnętrze

sklepienie gotyckie prezbiterium

ołtarz główny

tryptyk gotycki - kopia

witraż nad ołtarzem

portal uskokowy do zakrystii

wnęka na tabernakulum ścienne

łuk tęczowy

chór

portal do nawy

kropielnica

figura

stary nagrobek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.