sobota, 20 października 2018

Grywałd - kościół św. Marcina

Drewniany kościół w Grywałdzie ( powiat nowotarski, gmina Krościenko nad Dunajcem) usytuowany został na wzniesieniu nad niewielkim potokiem.

Świątynię  zbudowano w drugiej połowie XV wieku. w stylu późnogotyckim, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego kościoła.

Jest to budowla orientowana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej, składająca się z prostokątnego prezbiterium, szerszej nawy oraz z dostawionej od zachodu, w 1618 roku, czworokątnej wieży z wydatną izbicą nakrytą dachem namiotowym. Wieżę i północną stronę nawy wzbogacono zabudowanymi sobotami.

Przebudowa mająca miejsce na początku XVII wieku doprowadziła także do zmiany dachów świątyni. Prezbiterium i nawę nakryto wówczas osobnymi dachami dwuspadowymi z gontu. Z tego samego materiału wykonano dach izbicy wieży.

W XIX wieku do nawy od południa dobudowano kruchtę a na początku XX wieku przebudowano, przylegającą do prezbiterium od północy, zakrystię.

Do wnętrza kościoła prowadzi ostrołukowy gotycki portal. We wnętrzu zachowała się polichromia manierystyczna z około 1618 roku z motywami figuralnymi i ornamentalnymi. Jej fundatorem był kmieć- wybraniec królewski Tomasz Latała.

Natomiast w ołtarzu głównym możemy zobaczyć późnogotycki tryptyk z początku XVI wieku z obrazem środkowym przedstawiającym patrona świątyni- św. Marcina.

Obecnie drewniany kościół w Grywałdzie pełni funkcję świątyni filialnej dla miejscowego kościoła parafialnego.


widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne- Fotopolska
elewacja południowa
zakrystia
elewacja północna
fasada
wieża
widok na prezbiterium
prezbiterium
zabudowane soboty
izbica wieży
wnętrze- zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
wnętrze
tryptyk gotycki
polichromia XVII wiek
polichromia nawy
polichromia stropu prezbiterium
łuk tęczowy
malowana inskrypcja fundatora polichromii z 1618 roku
Madonna z XVI lub początku XVII wieku
chór

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.