piątek, 28 kwietnia 2017

Nawojowa Góra - willa Domańskich

Niedaleko Krzeszowic w miejscowości Nawojowa Góra ( powiat krakowski, gmina Krzeszowice) stoi ciekawa willa wzniesiona z inicjatywy inżyniera górnictwa i przemysłowca Karola Gustawa Domańskiego. Willa powstała na miejscu dawnej prochowni, pochodzącej z XVIII wieku, która uległa zniszczeniu. W 1916 roku odbudowany budynek prochowni zakupił lekarz i rektor UJ profesor Nikodem Cybulski. Po jego rychłej śmierci, budynek został ponownie zakupiony przez osobę prywatną.

W 1921 roku Karol Gustaw Domański zamienił odziedziczony przez siebie dwór w Zarzycach Wielkich niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej na dwór w Nawojowej Górze. Po dokonaniu zamiany została zlecona, w 1925 roku ( po pożarze rok wcześniej), całkowita przebudowa budynku w stylu inspirowanym włoskim renesansem.

Jest to budowla parterowa, podpiwniczona z piętrową częścią środkową oraz dwubiegowymi schodami i balkonem wspartym na arkadach. Bryłę wzbogacają na narożach wykusze oraz wieża w narożniku zachodnim.

Szczególne wrażenie robi zachowany w wielu pomieszczeniach pierwotny wystrój. Na umeblowanie składają się m.in. meble przywiezione przez właścicieli ze Lwowa oraz meble  secesyjne zamówione już do willi (komplet sypialny, salonik). Projekt wystroju kuchni w stylu zakopiańskim zlecono Stanisławowi Witkiewiczowi.

W czasie wojny willa pozostała w rękach rodziny Domańskich, chociaż zakwaterowano tutaj także przesiedleńców z Warszawy po upadku powstania.

Po wojnie władze PRL dokwaterowały do niemal wszystkich pokoi dodatkowych lokatorów.

Obecnie willa jest w rękach dwóch właścicieli. Jedna część ( obecnie wystawiona na sprzedaż) jest własnością osoby prywatnej. Drugą część w 2003 roku córka Domańskich, Danuta podarowała Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.

Obok willi zachował się budynek dawnej wozowni i stajni oraz tzw. dom ogrodnika. Willa otoczona jest zadbanym ogrodem i sadem.

widok ogólny
widok od podjazdu
taras przy wykuszu
taras
salonik
toaletka w sypialni
jadalnia
drzwi
ogród
brama


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.