wtorek, 16 sierpnia 2016

Rozdziele - kościół św. Jakuba

Pierwotnie drewniany kościół w Rozdzielu ( powiat bocheński, gmina Żegocina) wzniesiony został w Królówce koło Nowego Wiśnicza, prawdopodobnie w końcu XV wieku, a następnie przebudowany w 1563 roku z inicjatywy króla Zygmunta Augusta był, bowiem własnością królewską, podobnie jak miejscowość.

Jest to budowla późnogotycka o konstrukcji zrębowej. Posiada wielobocznie zamknięte prezbiterium oraz szerszą nawę na planie prostokąta, wydłużoną pod koniec XIX wieku. Do nawy przylega od północy zakrystia. W kolejnych wiekach dobudowano południową kruchtę oraz kaplicę nakrytą kopułą.

Wnętrze nakrywają stropy. Na ścianach zachowały się fragmenty polichromii renesansowej. Z pierwotnego wyposażenia pochodzi także ostrołukowy portal boczny z herbem Topór.

Po wybudowaniu w Królówce nowej świątyni w 1939 roku, stary kościół rozebrano i w latach 1946-47 przeniesiono na cmentarz, gdzie go ponownie złożono. W 1985 roku postanowiono przenieść kościół z cmentarza do Rozdziela. Tam postawiono go na nowo, lecz na kamiennej podmurówce, aby zabezpieczyć budowle przed wilgocią.

Wyposażenie kościoła pochodzi z różnych okresów i z różnych świątyń i miejsc.

Kościół otoczony jest drewnianym ogrodzeniem a obok stoi drewniana dzwonnica współczesna.

Warto wspomnieć, że w świątyni znajduje się chór muzyczny z zachowaną „lożą królewską” z okienkiem. Loża przeznaczona była dla króla Władysława IV, do którego należała Królówka.

widok ogólny
panorama

panorama w deszczu
elewacja południowa
elewacja północna

fasada
widok od prezbiterium
prezbiterium
kościół i dzwonnica
kaplica
wnętrze
ołtarz główny
loża królewska
stacje Drogi Krzyżowej
portal boczny
stare drzwi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.