sobota, 2 kwietnia 2022

Busko Zdrój- uzdrowisko

 Po raz pierwszy informacje o występujących w Busku Zdroju ( powiat buski, gmina Busko-Zdrój)  wodach solankach pojawiły się już w XIII wieku. Jednak ich właściwości lecznicze zaczęto wykorzystywać dopiero 600 lat później.

Miało to miejsce po przejęciu tutejszego klasztoru norbertanek oraz po wielkim pożarze w 1820 roku, który niemal całkowicie zniszczył miejscowość. Wówczas generał Feliks Rzewuski ówczesny dzierżawca miasta, w przejętym od norbertanek klasztorze uruchomił pierwsze uzdrowisko a w 1828 roku nastąpiło oficjalne jego otwarcie.

Z początkowego  okresu pochodzi budynek łazienek zwany obecnie Sanatorium Marconi. Budynek został zaprojektowany w stylu klasycystycznym przez znanego architekta Henryka Marconiego. Wokół łazienek powstał rozległy park zdrojowy a sam budynek z czasem został rozbudowany o skrzydła boczne z kolumnadą. W parku wzniesiono dla kuracjuszy neogotycką kaplicę św. Anny, patronki uzdrowiska.

Następne lata to intensywny rozwój uzdrowiska, które przyjmuje coraz więcej kuracjuszy. Powstają liczne wille, pensjonaty, restauracje i sanatoria.

Dalsza rozbudowa  przypada na lata dwudziestolecia międzywojennego. W 1924 roku powstaje sanatorium dziecięce „ Górka” a kilka lat później szpital wojskowy oraz kolejne obiekty sanatoryjne. Dzięki tym staraniom Busko Zdrój stało się jednym z najmodniejszych uzdrowisk w Europie.

Także po zakończeniu ostatniej wojny rozwój ośrodka nie zatrzymał się, do czego przyczyniło się między innymi odkrycie nowych, bogatych,  złóż wód siarczkowych.

Obecnie uzdrowiskiem zarządza samorząd województwa świętokrzyskiego a miasto odwiedza co roku około 50 tysięcy kuracjuszy.

widok na Sanatorium Marconi

uzdrowisko- rycina - zdjęcie Fotopolska

widok na sanatorium Marconi

Sanatorium Marconi - widok archiwalny - fasada - Fotopolska

fasada

fasada - zdjęcie archiwalne - Fotopolska

fontanna

kolumnada skrzydła bocznego

detal kolumnady

wnętrze

sufit

dekoracja półkopuły

fontanna we wnętrzu

posąg

sala balowa- zdjęcie Fotopolska

sala balowa

arkada przy wejściu

park zdrojowy

aleja parkowa

alejki

klomb

kaplica św. Anny - zdjęcie archiwalne- Fotopolska

kaplica

wnętrze

deptak

" Zamek Dersława"

ławeczka Bellona

posąg Leszka Białego

dawna willa - siedziba Muzeum Ziemi Buskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.