środa, 3 marca 2021

Pszczyna - pałac Hochbergów

Już od XII wieku na terenie Pszczyny ( powiat pszczyński, gmina Pszczyna) istniał gród warowny. W XV wieku został on rozbudowany w zamek gotycki a w XVI wieku, za czasów rodziny Promnitz, przemieniony w renesansową rezydencję. W XVII wieku w wyniku działań wojennych i pożaru renesansowa rezydencja uległa zniszczeniu.

 W latach 1680-1689 zamek został odbudowany w stylu barokowym. Z tego czasu pochodzi istniejąca do dzisiaj Brama Wybrańców, czyli siedziba straży zamkowej. Przez następny wiek zamek ponownie ulegał przekształceniom, a po 1765 roku, gdy zamek stał się władnością rodziny Anhalt-Coethen, został przekształcony w późnobarokowy dwupiętrowy pałac na planie podkowy z wielkim dziedzińcem.

 

Prawdziwy rozkwit rezydencji miał miejsce za panowania w Pszczynie od połowy XIX wieku magnackiego rodu książąt Hochberg, właścicieli między innymi wielu kopalń na Śląsku.

 

Hans Heinrich X Hochberg przekształcił w latach 1870-1876 nową siedzibę rodu w neobarokową rezydencję pałacową, która przetrwała do dzisiaj. Elewacje otrzymały kostium francuski, przebudowano wnętrza na bardziej reprezentacyjne oraz rozbudowano westybul i główną klatkę schodową. W tym czasie powstała także dwukondygnacyjna Sala Jadalna, Salon Wielki i Biblioteka.

 

Wokół pałacu stworzono rozległy park krajobrazowy w typie romantycznym z licznymi kanałami, stawami i budowlami ogrodowymi.


W pobliżu Bramy Wybrańców pojawiła się w 2009 roku Ławeczka księżnej Daisy, czyli  pomnik siedzącej księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, żony ostatniego właściciela pałacu z rodziny Hochberg.


widok ogólny

Brama Wybrańców


wejście przez Bramę Wybrańców

herby nad Bramą

panorama

panorama - zdjęcie 1910 - Fotopolska

fasada ogrodowa - zdjęcie 1940 - Fotopolska

fasada ogrodowa

widok na fasadę ogrodową

ryzalit fasady ogrodowej

lukarna

portal fasady ogrodowej

herb nad portalem

rzeźba lwa na balustradzie tarasu
wazon

fasada główna

zwieńczenie fasady głównej

skrzydło boczne

wejście do pałacu

herby nad wejściem

fasada skrzydła bocznego

zegar na dachu

wejście od ryzalitu bocznego

postać strażnika

gazon przy pałacu

jeden z tarasów

ławeczka księżnej Daisy

postać księżnej Daisy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.