poniedziałek, 8 marca 2021

Pszczyna - Pałac Hochbergów - wnętrza

Rezydencja w Pszczynie jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Polsce, które praktycznie nie ucierpiały podczas ostatniej wojny. Do dnia dzisiejszego zachował się zasadniczy wystrój oraz około 
80 % przedwojennego wyposażenia i dlatego urządzone w pałacu muzeum wnętrz zabytkowych jest stosunkowo wiernym odwzorowaniem przedwojennego wyglądu wnętrza budynku.

Na parterze rezydencji mieszczą się, zrekonstruowane na podstawie archiwalnych zdjęć, dawne apartamenty cesarskie, przeznaczone dla cesarza Niemiec Wilhelma II oraz jego małżonki, podczas ich pobytu u Hochbergów. Są to salon, sypialnia cesarza z łazienką i garderobą, gabinet i sypialnia cesarzowej. Wnętrza tych pomieszczeń wyposażone są w XIX-wieczne meble w stylu eklektycznym i neobarokowym. 

 Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem parteru jest westybul i imponująca marmurowa klatka schodowa, nawiązująca do Schodów Królowej w Wersalu. Klatkę schodową zdobi piękny gobelin z XVII wieku - dar carycy Katarzyny II dla rodziny Anhalt-Coethen. 

Pierwsze piętro książęcej rezydencji pełniło funkcję reprezentacyjną. Galeria biegnąca do wszystkich skrzydeł pałacu prowadziła między innymi do apartamentów najsłynniejszej mieszkanki pałacu, Angielki księżnej Daisy, żony Hansa Heinricha XV Hochberga. W skład apartamentów wchodził salon, sypialnia, buduar i łazienka. Te dwa ostatnie pomieszczenia urządzone są w stylu rokokowym. 

 Poprzez przedpokój przechodzi się do apartamentów księcia Hansa Heinricha XV, na który składają się między innymi sypialnia, gabinet i przedpokój myśliwski. 

Dalej znajdują się dwa reprezentacyjne pomieszczenia czyli Salon Wielki i połączona z nim Biblioteka wyłożone orzechową boazerią, z bogatą dekoracją sufitów i ścian. 

 Za tymi pomieszczeniami mieści się apartamenty gościnne a w nich takie pomieszczenia jak Salon Zielony i Sypialnia Żółta. Apartamenty gościnne kończą się największą salą pałacu czyli dwukondygnacyjną Salą Lustrzaną, pełniącą niegdyś funkcję jadalni. Zdobią ja dwa ogromne lustra, umieszczone naprzeciwko siebie, kryształowe żyrandole oraz ozdobne balustrady balkonów. Całość dekoracji dopełnia malowany i bogato zdobiony sufit. 

 Na drugim piętrze znajdują się dawne pokoje gościnne oraz pokoje mieszkalne rodziny właścicieli. Można zobaczyć Salon Muzyczny, sypialnie, gabinety, Salon Empire. W piwnicach znalazła miejsce Zbrojownia z bogatymi zbiorami pochodzącymi z okresu od XVI do początku XX wieku.

Gabinet Cesarza

Garderoba Cesarza

sklepienie sieni przejazdowej

Klatka Schodowa - zdjęcie zamkowe

Klatka Schodowa - dekoracja sufitu

Westybul-waza

wejście na I piętro - zdjęcie zamkowe

Korytarz Lustrzany - zdjęcie zamkowe

Salon Księżnej - zdjęcie archiwalne

Salon Księżnej - zdjęcie zamkowe

Gabinet Księcia

łazienka

Salon Wielki - zdjęcie archiwalne

Salon Wielki - zdjęcie zamkowe

biurko księżnej Daisy

przejście z Salonu Wielkiego do Biblioteki

Biblioteka

Salon Zielony - zdjęcie zamkowe

Sala Lustrzana - zdjęcie archiwalne

Sala Lustrzana  - zdjęcie zamkowe

popiersia w Sali Lustrzanej

fragment dekoracji

korytarz II piętra

piec

marmurowy posąg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.