środa, 21 sierpnia 2019

Czaple Małe - dwór Romerów

Murowany dwór w Czaplach Małych ( powiat miechowski, gmina Gołcza) powstał około 1890 roku z inicjatywy rodziny Romerów. W okresie późniejszym został rozbudowany.

Wzniesiono go w stylu eklektycznym początkowo jako budowlę piętrową składającą się z korpusu głównego i z bocznego skrzydła od strony zachodniej. Korpus główny wzbogacono trójosiowym ryzalitem z sienią na parterze i salonem na piętrze oświetlonym ostrołukowymi oknami. Pierwotnie na wysokości gzymsu między kondygnacjami znajdował się balkon wsparty na żeliwnych podporach. Nie dotrwał on jednak do naszych czasów. Elewacje opięte zostały lizenami i pilastrami. Całość nakrywał dach dwuspadowy. Na początku XX wieku dobudowano parterowe aneksy, w tym jeden z tarasem, nadając całości wygląd pałacowy.

Poprzez małżeństwo Kazimiery Romer z Ludwikiem Popielem majątek przeszedł do rodziny  Popielów i pozostał w ich rękach do końca ostatniej wojny. Po 1945 roku majątek znacjonalizowano a dwór przeznaczono na mieszkania. Nieremontowany z czasem popadł w ruinę a w 1990 został zakupiony od gminy przez osobę prywatną, z pominięciem spadkobierców przedwojennych właścicieli. Jednak nowy właściciel nie przeprowadza żadnych prac remontowych i dwór jest w coraz gorszym stanie.

Dwór otoczony jest zdziczałym parkiem krajobrazowym z resztkami stawu. W parku stoi figura Matki Boskiej.

Warto nadmienić, że ze stadniny prowadzonej w tym majątku pochodziła słynna klacz „ Kasztanka” podarowana w 1914 roku przez właścicieli jednemu z oddziałów dowodzonych przez Piłsudskiego, po czym została wierzchówką Marszałka.


widok ogólny
panorama
ruiny
fasada
ryzalit frontowy
widok na elewacje boczną
elewacja ogrodowa
taras
fragment tarasu
balustrada tarasu
wejście
fragment wnętrza
wejście od ogrodu
sień
nisza w sieni
okna w sieni
okrągłe okno
nisza na elewacji
figura NMP
drzewo w parku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.