piątek, 3 maja 2019

Łopuszna - dwór Tetmajerów

Obecnie istniejący drewniany dwór w Łopusznej ( powiat nowotarski, gmina Nowy Targ) zawdzięcza swoje powstanie, prawdopodobnie, Romualdowi Lisickiemu, uczestnikowi konfederacji barskiej a jego budowa przypada na lata 1787-1790. Po wyjściu za mąż córki Romualda za Leona Przerwę- Tetmajera majątek przechodzi w ręce rodziny Tetmajerów.

Dwór, posadowiony na pozostałości wcześniejszego, obronnego założenia, ma wygląd typowej dla okresu baroku siedziby szlacheckiej. Jest parterowy, na planie prostokątna z gankiem i facjatką nad wejściem, ozdobioną falistym barokowym szczytem. Całość nakrywa wysoki dach łamany polski kryty gontem. Do zachodniej ściany budynku przylega parterowa oficyna z kuchnią. W otoczeniu dworu postawiono kilka zabudowań gospodarczych.

W 1892 roku nastąpiła przebudowa dworu przez rodzinę Lgockich ( spowinowaconych z Tetmajerami). Drewniane ściany otynkowano i pobielono oraz wzmocniono drewnianymi słupami naśladującymi kolumny, aby odciążyć dach. Zlikwidowano także barokowy szczyt facjatki (obecnie przywrócony).

Dwór był własnością prywatną do roku 1949, po czym został upaństwowiony. W 1978 roku obiekt został przejęty przez Muzeum Tatrzańskie i wyremontowany. W roku 2015 dwór wrócił na krótko w ręce spadkobierców przedwojennych właścicieli, ale został odkupiony przez Muzeum Tatrzańskie i obecnie znajduje się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Dwór w Łopusznej jest jedynym drewnianym dworem, jaki zachował się na Podhalu.


widok ogólny
fasada - zdjęcie archiwalne - zbiory CBN Polona
panorama
widok od strony folwarku
widok na fasadę
elewacja ogrodowa
elewacja ogrodowa - zdjęcie archiwalne- Fotopolska
elewacja boczna
oficyna
ganek z facjatą
facjata z barokowym szczytem
fragment dachu polskiego
okna
brama wjazdowa
brama boczna
lamus
budynek gospodarczy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.