poniedziałek, 13 maja 2019

Kraków - Celestat

W 1837 roku Towarzystwo Strzeleckie Krakowskie ( Bractwo Kurkowe) po okresie zawieszenia, postanowiło zakupić teren przy obecnej ulicy Lubisz i wznieść budynek, który pełniłby funkcję siedziby Towarzystwa.

Na nowo nabytym terenie wybudowano, jako miejsce ćwiczeń, niewielki pałacyk w stylu neogotyku angielskiego nazwany Celestatem. Otaczający pałacyk ogród udostępniono dla publiczności. Powstała również strzelnica ( pawilon).

W latach 1874-1875 nastąpiła przebudowa pałacyku w wyniku, której powstała obszerna Sala Strzelecka z neogotycką kolumnadą, przeznaczona na bale i uroczystości.

Po wybuchu I Wojny Światowej Towarzystwo Strzeleckie utraciło pałacyk, ale został on odzyskany w 1921 roku. W czasie kolejnej wojny budynek Celestatu mocno ucierpiał a po wojnie ponownie został odebrany Bractwu Kurkowemu.

Odzyskany po raz kolejny w latach – 60 tych XX wieku od 1997 roku pełni funkcję muzeum, gdzie gromadzi się zbiory i pamiątki Towarzystwa Strzeleckiego oraz szopki krakowskie.

Do najsłynniejszych eksponatów znajdujących się w Celestacie należy srebrny kur-symbol Bractwa Kurkowego, dar Rady Miasta z roku 1565.

W Sali Strzeleckiej można zobaczyć także portrety wszystkich wybranych królów Bractwa Kurkowego,  ich dary abdykacyjne, srebrny serwis-dar cesarza Franciszka Józefa I oraz puchary i trofea.

W Parku Strzeleckim ustawiono w 1839 roku dwa pomniki: króla Jana II Sobieskiego oraz króla Zygmunta Augusta- założyciela Bractwa a w 2000 roku pomnik papieża Jana Pawła II.


widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
wejście
wieżyczki
fragment fasady
rzeźba kura nad wejściem
popiersie Piłsudskiego
Sala Strzelecka
zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
ściana Sali Strzeleckiej
balkon
portrety królów kurkowych
król kurkowy
srebrny kur
zestaw śniadaniowy - dar cesarza Franciszka Józefa
dary abdykacyjne 
szopki
Park Strzelecki
zdjęcie archiwalne
widok na pawilon
pawilon
aleja s postumentami królów kurkowych
król kurkowy 2018
pomnik Jana III Sobieskiego
pomnik Jana Pawła II
pomnik Paderewskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.