niedziela, 22 lipca 2018

Wrocław - Stary Ratusz

Jednym z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Wrocławia jest stary późnogotycki ratusz, wznoszony etapami przez około 250 lat ( od końca XIII wieku do wieku XVI ).

Budynek ratusza usytuowany jest w południowo-wschodniej części Rynku miasta.

Najstarsze jego  partie  kryją się obecne w piwnicach. Pierwszy budynek ratusza miał prawdopodobnie wygląd  parterowej hali, wzbogaconej wieżą od zachodu.

W XIV wieku  do istniejącego budynku dobudowano kolejny , tym razem dwukondygnacyjny. Na drugiej kondygnacji mieściła się izba rady miejskiej. Następnie wzniesiono Izbę Sądową, wspartą na jednym filarze oraz kaplicę na piętrze. Całość nakryto wspólnym dachem. Podwyższono także wieżę i zamontowano na niej zegar. Główne wejście ozdobiono dekoracyjnym portalem.

Jednak o ostatecznym kształcie budynku ratusza zadecydowała wielka przebudowa przeprowadzona w XV wieku. Powiększono wówczas budowlę dodając od południa nowe pomieszczenia z wykuszami a dachy ozdobiono dekoracyjnymi szczytami.

Kolejne modernizacje w XVI I XVII wieku wzbogaciły elewacje ratusza o m.in. o tynki w jego niektórych partiach i dekorację malarską. Po raz kolejny podwyższono wieżę i nakryto ją późnorenesansowym hełmem. Uruchomiono także zegar na elewacji wschodniej. Wnętrza budynku wzbogacono ozdobnymi portalami.

Wiek XVIII i XIX to okres powolnego upadku reprezentacyjnej dotychczas budowli miasta. W połowie XIX wieku rada miasta przeniosła się do Nowego Ratusza a stary budynek został wynajmowany na kancelarie. Dopiero pod koniec XIX wieku przystąpiono do remontu i modernizacji ( m.in. dodano neogotyckie ażurowe szczyty). We wnętrzu powstała nowa klatka schodowa.

Większe prace nad uporządkowaniem i zabezpieczenie budynku Starego Ratusza miały miejsce w latach 30-tych  XX wieku. Odrestaurowano wówczas wnętrza,  i uporządkowano teren wokół ratusza, usuwając przylegające do niego budy kramarskie.

Niestety działania wojenne mocno uszkodziły w 1945 roku budynek. Po wojnie został jednak odbudowany.

Obecnie w Starym Ratuszu mieści się Muzeum Historyczne Miasta Wrocławia.  W jego piwnicach działa natomiast jedna z najstarszych restauracji w Europie, tzw. „Piwnica Świdnicka".

Przy ratuszu stoi miejski pręgierz- dzisiaj popularne miejsce spotkań. Oczywiście nie mogło zabraknąć przy budynku charakterystycznych wrocławskich krasnali.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne - Opolska Biblioteka Cyfrowa
fasada
fasada - zdjęcia NAC
                                                                    elewacja wschodnia
narożnik
grafika

                                                       
                                                                    okna wykuszowe
wykusz elewacji wschodniej

wykusz

szczyt elewacji wschodniej

wieża

okno

narożnik

fragment narożnika

wejście
Sala Wielka - zdjęcie Fotopolska

Sala Wielka - archiwalne Fotopolska
wejście do Piwnicy Świdnickiej

rzeźba niedźwiedzia

rzeźba
krasnale
pręgierz


pomnik Fredry