niedziela, 15 października 2017

Modlnica - dwór Konopków

W sąsiedztwie zabytkowego drewnianego kościoła w Modlnicy ( powiat krakowski, gmina Wielka Wieś) stoi piękny murowany dwór.

Budynek dworu powstał z inicjatywy Józefa Konopki, który zakupił tutejsze dobra w roku 1782. Wcześniej istniał tutaj dwór drewniany na podmurówce, który nowy właściciel wyremontował. Jednak pożar, który wkrótce strawił zabudowania dworskie, zmusił Józefa Konopkę do zainwestowania w nową siedzibę.

Na jego zlecenie budowniczy z Krakowa, Karol Kirszkier wzniósł budynek parterowy na planie prostokąta gankiem na osi, wspartym na drewnianych słupach. W 1795 roku dobudowano od północy drewnianą galerię flankowaną przez dwa ryzality. Podczas kolejnej przebudowy, na początku XIX wieku, nadano bryle budynku cechy klasycystyczne zastępując m.in. drewniany ganek portykiem wspartym na czterech kolumnach toskańskich i zwieńczonym trójkątnym szczytem a galerię drewnianą od zachodu zastąpiono murowaną kolumnadą tworzącą podcień. Dodano także  kamienne detale takie jak boniowanie na narożach budynku oraz trójkątne naczółki okien i drzwi. Całość nakryto dachem mansardowym. Po roku 1926 od wschodu  powstał dziedzińczyk zamknięty murem, do którego przylega  wieżyczka.

Dworowi towarzyszyły zabudowania gospodarcze, w tym zabytkowy XVIII- wieczny drewniany spichlerz ( niezachowany) oraz murowany lamus ( przebudowany).

Wnętrza dworu ozdobiono w  XIX wieku malowidłami o tematyce historycznej i obyczajowej, ale one także się nie zachowały. Z dawnego wyposażenia przetrwały tylko trzy kominki.

Majątek w Modlnicy należał do rodziny Konopków do roku 1945. Przez kilka lat, w gościnie u Juliana Konopki, mieszkał wybitny etnograf i kompozytor Oskar Kolberg.

Po wojnie dwór wraz z majątkiem przeszedł na własność Państwa  a w roku 1959 budynek dworu wraz z parkiem został przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Uczelnia odremontowała dwór, który obecnie pełni funkcje ośrodka konferencyjnego UJ.

widok ogólny

dwór przed remontem
podjazd

zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
portyk kolumnowy

widok na portyk

zwieńczenie z oknem

fragment elewacji frontowej
okno

ślepe okno na fasadzie

wieża

dziedziniec i wieża

widok na elewację ogrodową

elewacja ogrodowa

zdjęcie archiwalne - Katalog Zabytków Sztuki w Polsce

widok na kolumnadę

kolumnada

kolumny

nisza

elewacja ogrodowa i boczna
jadalnia - zdjęcie www.krakow.studentnews.pl

pokój - zdjęcie www.studentnews.pl

widok na lamus

lamus

zabudowania gospodarcze - zdjęcie NAC

wejście do parku

ruiny muru

park - polana

park

aleja

sad

ogród włoski

tulipanowiec

tablica pamiątkowa

wejście


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.