wtorek, 10 października 2017

Kraków - kościół św. Józefa

W 1832 roku na rynku podgórskim w Krakowie wzniesiono pierwszą świątynię pod wezwaniem św. Józefa. Niewielka i bardzo skromna neoklasycystyczna budowla została jednak postawiona wadliwie i kilkadziesiąt lat później groziła zawaleniem. Ponadto była zbyt mała dla rozrastającego się miasta jakim było wówczas Podgórze.

W 1905 roku zburzono więc dotychczasową świątynię a na jej miejsce wzniesiono okazały kościół w stylu neogotyckim zaprojektowany przez Jana Sasa Zubrzyckiego ( projekt ten pierwotnie przeznaczony był dla jednej z warszawskich świątyń). W efekcie powstała jedna z najpiękniejszych świątyń neogotyckich w Polsce.

Jest to imponująca budowla bazylikowa o trzech nawach, wzniesiona na planie krzyża łacińskiego z transeptem, ambitem ( obejście prezbiterium)  i wieńcem kaplic. W nawie głównej znajdują się także empory. Bryłę kościoła wzbogaca ośmioboczna wieża, przypominająca zwieńczeniem jedną z wież kościoła Mariackiego. Fasadę świątyni zdobi olbrzymie ostrołukowe okno z bogatą dekoracją maswerkową. Niezwykle bogata jest także dekoracja rzeźbiarska kościoła wykonana w kamieniu, w tym kilkadziesiąt wizerunków świętych.

Wnętrze budowli nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi i sklepieniem gwiaździstym na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu. Wyposażenie wnętrza nawiązuje stylowo do neogotyku. Na szczególną uwagę zasługują neogotyckie organy zakupione dla kościoła w 1921 roku. Organy te były pierwotnie zamówione dla kościoła w Baku na Kaukazie, ale z powodu wybuchu wojny nie zostały odebrane przez zamawiających i tak trafiły do opisywanego kościoła.

Przy kościele stoi klasycystyczna plebania z XIX wieku a pod nią piwnice powstałe w wyrobisku dawnego kamieniołomu.

Za kościołem wznosi się zabytkowa dzwonnica z cegły na kamiennym fundamencie. Pochodzi z 1879 roku i stanowiła uzupełnienie poprzedniego kościoła.

widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne
elewacja boczna
kaplica
kaplice boczne
widok na prezbiterium
widok na wieżę
wieża
widok na fasadę
fasada
fragment fasady
arkady
posąg
okno fasady
zwieńczenie okna
portal główny
portal boczny
okno
wnętrze
wnętrze prezbiterium
ołtarz główny
sklepienie

empora

nawa boczna
chór

chrzcielnica
ambona


rzeźba współczesna

konfesjonał
dzwonnica






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.