poniedziałek, 14 listopada 2016

Kraków - kościół Najświętszego Salwatora

Na wzgórzu św. Bronisławy w dzielnicy Krakowa Zwierzyniec stoi jedna ze starszych świątyń Grodu Kraka. Najstarsze partie świątyni pochodzą, bowiem z XII wieku.

Pierwszy kościół, wzniesiony w stylu romańskim, miał prawdopodobnie trzy nawy, prezbiterium zakończone absydą oraz pseudo-transept z przylegającymi do niego od wschodu dwiema absydami. Wkrótce jednak świątynia uległa modernizacji. Przedłużono od wschodu prezbiterium i zamknięto je prostą ścianą. Po jego bokach dodano dwie kaplice otwarte do wnętrza prezbiterium arkadami. Od południa i północy można było wejść do transeptu przez dwa portale.

Z tego okresu zachowała się do dzisiaj wschodnia cześć budowli.

Po zniszczeniu zachodniej części kościoła przez wojska arcyksięcia Maksymiliana w 1587 roku, świątynia została przebudowana w latach 1620-1622, staraniem sióstr Norbertanek. Z okresu tej przebudowy pochodzi wieża i krypta.

Kościół znacznie ucierpiał w pożarze wznieconym przez wojska szwedzkie w 1657 roku, po czym ponownie został odbudowany około roku 1680.

Obecnie, po licznych przebudowach, świątynia jest mniejsza niż pierwotnie. Składa się z jednej nawy, węższego prezbiterium zamkniętego ścianą prostą, z przylegającą do niego od północy zakrystią oraz z wieży od zachodu. Nawa od wschodu podparta jest szkarpami. Kościół nakrywa dach dwuspadowy ozdobiony sygnaturką.

Do południowej ściany prezbiterium przylega murowana ambona późnorenesansowa z 1602 roku. Portale i okna o ostrołukowym zamknięciu pochodzą z 1622 roku, chociaż wyglądają na gotyckie.

Wnętrze świątyni nakrywają sklepienia kolebkowe ( nawa) i krzyżowe ( prezbiterium). Na wschodniej ścianie prezbiterium zachowała się polichromia z XVI wieku. Jeszcze w XX wieku kościół posiadał barokowe wyposażenie, które usunięto.

Kościół otoczony jest murem, w którego obrębie istnieją pozostałości dawnego cmentarza. W murze znajduje się grobowiec sióstr norbertanek oraz epitafia powstańców kościuszkowskich. Na cmentarzu zachował się także nagrobek napoleońskiego żołnierza.

widok ogólny
panorama
zdjęcie archiwalne - zbiory NAC
kościół jesienią
kościół i cmentarz
elewacja północna
elewacja południowa
prezbiterium
wieża
wieża - zdjęcie archiwalne

portal główny
herb
zwieńczenie wieży
późnorenesansowa ambona
okno
wnętrze
prezbiterium
polichromia 
biforium
chór
epitafia na elewacji kościoła
cmentarz przykościelny
nagrobek
nagrobki
grobowiec sióstr norbertanek
epitafia na murze ogrodzenia
brama





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.