czwartek, 7 lipca 2016

Rajbrot - kościół Narodzenia NMP

Piękny drewniany kościół w Rajbrocie ( powiat bocheński, gmina Lepnica Murowana) jest prawdopodobnie trzecią świątynią, która powstała na tym miejscu. Budowlę wzniesiono około 1511 roku i należy ona do ciekawszych przykładów późnogotyckiego budownictwa sakralnego.

Kościół jest orientowany, o konstrukcji zrębowej. Składa się z nawy oraz węższego, zamkniętego trójbocznie, prezbiterium z zakrystią. Od południa i zachodu do nawy przylegają kruchty. Wysoki wielopołaciowy dach głównego korpusu wykonany jest z gontu. W 1823 roku, od północy, dobudowano do świątyni kaplicę murowaną. Kościół posiadał pierwotnie soboty, ale usunięto je podczas przebudowy w 1879 roku.

Z pierwotnego wystroju zachowały się dwa portale późnogotyckie z wycięciem w „ ośli grzbiet”.

Wnętrze kościoła, kryte stropem,  zdobi XIX - wieczna polichromia. Na ścianie zachodniej odkryto jednak fragmenty ornamentalnej polichromii renesansowo-barokowej z XVI-XVII wieku.

Do cenniejszych elementów wyposażenia wnętrza należy chrzcielnica z XVI wieku, barokowa ambona z XVII wieku i późnogotycka grupa Ukrzyżowania, umieszczona na belce tęczowej.

Obok świątyni stoi drewniana dzwonnica, prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku. Z tego okresu pochodzi także murowane ogrodzenie z kapliczkami i posągami.

Całość zespołu uzupełniała drewniana plebania z XVIII wieku, już nieistniejąca oraz drewniany spichlerz plebański, obecnie przestawiony w inne miejsce.

W kościele w Rajbrocie znajdowała się rzeźba Madonny w typie tzw. „ Pięknych Madonn”, pochodząca z XV wieku, obecnie przechowywana w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Madonna pochodzi prawdopodobnie z poprzedniego kościoła.

Do ciekawostek budowli zalicza się, zachowany na ścianie prezbiterium, znak ciesielski budowniczych w formie podwójnego dzwonu.

widok ogólny

panorama

fasada
elewacja południowa
prezbiterium
wejście
kościół i dzwonnica
kaplica murowana
dzwonnica
bramka w murze
mur z kapliczkami i figurami

figura
portal boczny
wnętrze
ołtarz główny
polichromia stropu
polichromia ściany

łuk tęczowy

chór
ambona
drzwiczki za ołtarz
chrzcielnica
żyrandol
kropielnica


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.