wtorek, 8 października 2024

Niedzica - zamek Dunajec

W swych początkach (przełom XIII i XIV wieku)  zamek w Niedzicy ( powiat nowotarski, gmina Łapsze Niżne) pełnił funkcję węgierskiej strażnicy na granicy z Polską, strzegącej pobliskiego szlaku handlowego. Była to wówczas niewielka drewniana warownia.

W XIV i XV wieku kolejni właściciele modernizowali zamek i w efekcie powstała murowana warownia typu wyżynnego, usytuowaną na wzgórzu, pierwotnie na prawym brzegiem Dunajca a obecnie, po utworzeniu zapory na rzece, nad Jeziorem Czorsztyńskim.

 

Powstały wówczas kamienne mury obwodowe i dwukondygnacyjne skrzydło  mieszkalne z kaplicą, znajdujące się na zamku górnym. Na wiek XV datuje się powstanie zamku średniego i podzamcza.

 

Szczególnie do rozbudowy zamku przyczynił się węgierski ród Berzeviczych. Z tego czasu pochodzą m.in. krużganki dziedzińca wewnętrznego i studnia zamkowa.

 

Ostatnia znacząca przebudowa miała miejsce na przełomie XVI i XVII wieku, gdy ówcześni właściciele zamku, ród Horvathów, przekształcił zamek w renesansowa rezydencję. W takim kształcie zachował się on do dnia dzisiejszego.

 

W 1858 roku zamek przejął węgierski ród  Salamonów, który był jego właścicielem do 1945 roku.

 

Po wojnie Niedzica wraz z zamkiem znalazła się na terytorium Polski.

 

Obecnie, po restauracji,  zamek pełni funkcje muzealno-hotelowe oraz jest domem twórczym Stowarzyszenia Historyków Sztuki.


widok ogólny

panorama


zdjęcie archiwalne - zbiory NAC

wieże i mury

widok z lotu ptaka - archiwalne

widok od strony jeziora - zdjęcie Fotopolska

podejście pod bramę- Fotopolska

wieże

zdjęcie archiwalne - zbiory NAC

kaplica

dekoracja kaplicy
dekoracja wieży

portal główny

nadproże

attyka

dziedziniec wewnętrzny

dachy i komin - Fotopolska

portal wewnętrzny

studnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.