wtorek, 11 lipca 2023

Chroberz - pałac Wielopolskich

Zespół pałacowo-parkowy w Chrobrzu ( powiat pińczowski, gmina Złota ) zawdzięcza swoje powstanie margrabiemu Aleksandrowi Wielopolskiemu, ordynatowi pińczowskiemu, który zdecydował się przenieść swoją główną siedzibę do Chrobrza.

 

Autorem projektu nowej rezydencji ordynata był znany w Polsce architekt włoski Henryk Marconi. Zaprojektował od budynek w stylu późno-klasycystycznym.

 

Budowla powstała w latach 1857 – 1859. Jest to piętrowy pałac na rzucie wydłużonego prostokąta z trzema płytkimi ryzalitami na osi środkowej i po bokach. Ryzality boczne są wydłużone w skrzydła boczne od strony ogrodowej. Fasada frontowa ożywiona jest parterowym portykiem z tarasem. Piętro nad tarasem wieńczy balustrada – attyka z rzeźbami.

 

Na parterze mieściły się pomieszczenia reprezentacyjne z wielką biblioteką a na piętrze pokoje mieszkalne. W pałacu znalazły miejsce bogate zbiory muzealne właściciela.

 

Do czasów obecnych zachowały się we wnętrzach m.in. polichromie w stylu pompejańskim oraz stropy kasetonowe w Sali Balowej oraz część wyposażenia gabinetu margrabiego.

 

Wokół pałacu rozciąga się park w stylu angielskim z umieszczoną nad stawem zabytkową kaplicą, wzorowaną na pawilonach Gucciego z zamku w Książu Wielkim.

 

Wielopolscy byli właścicielami całego założenia do drugiej wojny światowej. Obecnie pałac należy do Ministerstwa Rolnictwa i nie jest użytkowany.


widok ogólny

podjazd

widok z lotu ptaka - zdjęcie Fotopolska

fasada
fasada - zdjęcie archiwalne - Fotopolska

portyk

widok na portyk

fragment portyku

posągi

okno

elewacja boczna

elewacja ogrodowa

zdjęcie archiwalne - Fotopolska

fragment elewacji ogrodowej

herb Starykoń

taras ogrodowy

balustrada

Sala Balowa - zdjęcie Fotopolska

klatka schodowa - zdjęcie Fotopolska

park

platan 
kaplica
kaplica - zdjęcie archiwalne

monogram w kaplicy - zdjęcie www.chroberz.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.