niedziela, 13 grudnia 2020

Zakliczyn - rynek i zabytkowe domy

Zakliczyn ( powiat tarnowski, gmina Zakliczyn) było w czasie powstania miastem prywatnym. Zostało założone w 1558 roku przez wojewodę krakowskiego Spytka Jordana na prawie magdeburskim. W związku z nadaniem praw miejskich powstał układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem, od którego odchodziły na narożach prostopadle ulice, zgodnie z dawnymi traktami handlowymi. Nowe miasto stało się wkrótce prężnym lokalnym ośrodkiem handlu.

 

Na przełomie XVI i XVII wieku, na życie miasta miała silny wpływ działalność  arian ( bracia polscy) z ośrodka w pobliskich Lusławicach. Po II połowie XVII wieku Zakliczyn zaczął podupadać i w efekcie w roku 1934 utracił prawa miejskie, które odzyskał dopiero w 2006 roku. Obecnie mieszczą się w nim instytucje kulturalne.

 

Na środku  rynku zachował się prostokątny ratusz z połowy XIX wieku, który do czasu utraty praw miejskich był siedzibą lokalnych władz. Jest to budynek murowany klasycystyczny z elementami neogotyku ( wejście). Bryłę urozmaica galeria we wschodniej ścianie szczytowej oraz wieżyczka z zegarem.

 

Przy ratuszu stoi klasycystyczna kapliczka  św. Floriana z polichromowaną  figurą świętego. Innym elementem małej architektury znajdującym się na rynku jest kamienna studnia nakryta daszkiem z gontu.

 

Bardzo cennym elementem dawnej zabudowy małomiasteczkowej Zakliczyna są, częściowo zachowane, drewniane i murowane domy zbudowane szczytami do drogi a  pochodzące z XVIII i XIX wieku.

 

rynek-widok ogólny

ratusz

fasada z neogotyckim wejściem do ratusza


zdjęcie archiwalne - Fotopolska

elewacja zachodnia

wejście

szczyt fasady wschodniej

wieżyczka z zegarem

kapliczka św. Floriana

figura św. Floriana

studnia

domy przy rynku

domy przy ul. Mickiewicza

dom drewniany

jeden z domów

szereg domów

domy

ulica Mickiewicza

detal domu

dom z zegarem

zegar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.