piątek, 4 września 2020

Łosie - cerkiew Narodzenia NMP

Cerkiew grekokatolicka w Łosiu ( powiat gorlicki, gmina Ropa) została wzniesiona w 1810 roku z fundacji Stanisława Siemieńskiego, ówczesnego właściciela wsi. W 1928 roku została znacznie przebudowana ( m.in. powiększono nawę).

Jest to cerkiew w typie północno-zachodnio łemkowskim, trójdzielna, orientowana z bardzo szeroką nawą. Prezbiterium jest zamknięte ścianą prostą a towarzyszą mu po bokach dwie przybudówki. Ściany  są obite gontem a dach blachą. Nad babińcem wznosi się nadbudowana wieża o konstrukcji słupowo-ramowej.

Wnętrze nakryte stropem zdobi polichromia figuralno-ornamentalna z lat- 30-tych XX wieku oraz kompletny ikonostas barokowo-klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku i dwa barokowe ołtarze boczne.

Cerkiew otacza kamienny  mur z bramkami w tym bramka z hełmem baniastym. W grodzeniu jest także murowana dzwonnica parawanowa z 1876 roku zwieńczona trzema kopułkami.

Jako ciekawostkę warto podać, że budynek cerkwi podczas przebudowy w 1928 roku został otynkowany od zewnątrz. Tynki zlikwidowano dopiero w latach 80-tych XX wieku.

Od 1947 roku cerkiew pełniła funkcję kościoła rzymskokatolickiego a obecnie użytkowana jest przez grekokatolików.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne - Fotopolska
panorama
widok na prezbiterium
prezbiterium
widok na elewację północną
wieża
izbica wieży
wnętrze
ikonostas
fragment ikonostasu
Carskie Wrota
polichromia stropu
dekoracja ścian
fragment polichromii ornamentalnej
ikona św. Mikołaja
ołtarz boczny
żyrandol
bramka
dzwonnica
mur z daszkiem z gontu
krzyż



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.