poniedziałek, 4 marca 2019

Nowy Sącz - Miasteczko Galicyjskie

Przy ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu ( powiat nowosądecki, gmina Nowy Sącz) powstała w 2010 roku rekonstrukcja fragmentu małego miasteczka galicyjskiego z przełomu XIX i XX wieku. Za wzór kompleksu posłużyły zachowane obiekty lub ryciny małopolskich miasteczek takich jak Nowy Sącz, Czchów czy Ciężkowice. Miasteczko Galicyjskie, będące filią Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, składa się z dwudziestu obiektów.

Główny punkt zabudowy rynku stanowi rekonstrukcja budynku spalonego ratusza ze Starego Sącza z arkadowymi podcieniami i wysmukłą wieżą. Przeciwną stronę rynku zajęła odtworzona XVIII- wieczna karczma z Orawki, z wnętrzem urządzonym w stylu starej gospody.

Na środku płyty rynku umieszczono rekonstrukcję starej studni miejskiej, przypominającą altanę. Pierzeje rynku zajmują domy podcieniowe, w których znajdują się sklepiki i warsztaty oraz punkty usługowe. Jest sklep kolonialny i cukiernia, warsztat snycerza i pracownia krawiecka, apteka i gabinet dentystyczny, pracownie fotografa,złotnika i zegarmistrza. Na uwagę zasługuje także stara poczta galicyjska.

Na jednej z pierzei rynku umieszczono budynek remizy strażackiej z typowym dla końca XIX wieku wyposażeniem oraz kapliczkę patrona strażaków św. Floriana.

Za ratuszem, w pewnej odległości, stanęła rekonstrukcja podmiejskiego dworku szlacheckiego, wzniesionego w stylu klasycystycznym (wzorowany na dworku z Łososiny Dolnej z końca XVIII wieku).

widok ogólny
panorama
rynek
ratusz
fasada ratusza
ratusz-elewacja tylna
gospoda
uliczka
domy
sklep kolonialny
elewacja sklepu kolonialnego
wnętrze sklepu
budynek apteki
wnętrze apteki
atelier fotografa
gabinet dentystyczny
pracownia szewca
zegarmistrz
pracownia zegarmistrza
salon fryzjerski
pracownia krawiecka
mieszkanie żydowskie - pokój dzienny
mieszkanie żydowskie - sypialnia
poczta-wnętrze
biurko na poczcie
skrzynka pocztowa
dworek podmiejski
budynek remizy strażackiej
wnętrze remizy
kapliczka św. Floriana
szyld szewca
szyld fotografa
szyld cukierni
szyld poczty


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.