piątek, 18 maja 2018

Kościelec - kościół św. Wojciecha

 Kościół w Kościelcu ( powiat proszowicki, gmina Proszowice) został ufundowany w latach 1231-1242 przez biskupa krakowskiego Wisława  z Kościelca w stylu romańskim. Budowla powstała z ciosów wapiennych i cegły jako trójnawowa bazylika emporowa z prezbiterium zakończonym absydą. Przy prezbiterium znajdowały się dwie wieże, które zostały obniżone w XVII wieku. Świątynia jak na kościół wiejski wyróżniała się zarówno dużymi rozmiarami jak i wysokim poziomem wykonania, zwłaszcza dekoracji kamieniarskiej.

W II połowie XVI wieku kościół przejęli arianie, którzy doprowadzili do jego dewastacji. Po odzyskaniu świątyni, w 1618 roku, przez katolików postanowiono go odbudować.Prace ukończono w 1634 roku, ale dokonano jednocześnie znacznych przekształceń budowli w duchu baroku. Podwyższono ściany nawy głównej i prezbiterium oraz wybudowano na nowo nawy ścian bocznych. Obniżono także wieże i wtopiono je w bryłę kościoła. Stropy wewnętrzne naw zastąpiono sklepieniami. Dobudowano kruchtę południową oraz zastąpiono okna romańskie barokowymi. Wnętrze kościoła także otrzymało wystój barokowy.

Obecnie świątynia stanowi mieszaninę elementów romańskich i barokowych. Z romańskiego kościoła zachowały się ściany prezbiterium oraz okładzina kamienna absydy z lizenami i służkami. Natomiast w dolnej partii fasady zachodniej przetrwał uskokowy portal półkolisty z kolumienkami, częściowo pokrytymi reliefami roślinnymi ( tylko jedna kolumna jest oryginalna). Z romańskich elementów wnętrza na uwagę zasługują piękne empory na piętrze, otwarte do naw triforiami z bliźniaczymi kolumnami o głowicach bogato dekorowanych reliefem roślinnym.

Kościół otacza murowane ogrodzenie z XIX wieku a w pobliżu fasady kościoła wznosi się dzwonnica w stylu neogotyckim także z XIX wieku.


widok ogólny
panorama
widok na fasadę
fasada
widok od strony północnej
absyda prezbiterium
elementy romańskie absydy
portal romański
archiwolta
głowice kolumienek portalu
kolumienki portalu
oryginalna kolumienka portalu
elewacja północna
barokowy portal kruchty
wnętrze
empory
empory - zdjęcie archiwalne - Fotopolska
kolumny empor
epitafium
dzwonnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.