piątek, 22 czerwca 2018

Dębno - zamek

Ciekawym zabytkiem  średniowiecznej prywatnej siedziby rezydencjonalnej w Polsce a jedynym zachowanym w Małopolsce jest zamek w Dębnie ( powiat brzeski, gmina Dębno).

Rezydencja została ufundowana w latach 1470-1480 przez Jakuba Dębińskiego, kasztelana krakowskiego. Była to pierwsza budowla murowana w tym miejscu. Wcześniej istniała tutaj warownia drewniano-ziemna.

Nowa siedziba kasztelana miała niewiele cech obronnych chociaż usytuowano ją jeszcze, starym zwyczajem, na niewielkim wzniesieniu. Jednak w czasie budowy położono nacisk, przede wszystkim, na walory mieszkalne i reprezentacyjne.

W efekcie powstał bardzo elegancki i malowniczy zameczek rycerski zbudowany z cegły, na kamiennym fundamencie, na planie czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym ze studnią. Każde skrzydło budowli, nakryte czterospadowym dachem, posiada dwie kondygnacje. Druga kondygnacja przeznaczona była na mieszkanie właścicieli oraz pełniła funkcje reprezentacyjne. Skrzydło zachodnie flankują dwie baszty o charakterze raczej dekoracyjnym. W skrzydle wschodnim  umieszczono przy dużych oknach dwa wykusze z siedziskami. Zamek pierwotnie posiadał także kaplicę, która się nie zachowała.

Budowla odznacza się bogatą dekoracją kamieniarską. Do naszych czasów zachowały się oryginalne detale ozdobne okien, dekoracja z cegły zendrówki murów ścian, kartusze herbowe oraz resztki dekoracji sgraffitowej. Także wnętrza cechuje występowanie bogatego detalu kamieniarskiego. Szczególnie piękna jest dekoracja maswerkowa wykuszy komnat na pierwszym piętrze, we wschodniej części zamku.

W XVI wieku dokonano modernizacji rezydencji. Z tego okresu pochodzi kilka portali. Za czasów rodziny Tarłów ( XVIII wiek) ufundowano barokowy portal prowadzący na dziedziniec oraz zmodernizowano fragment skrzydła północnego.

Mimo,że na przestrzeni wieków rezydencja często zmieniała właścicieli to jej pierwotny wygląd nie został zasadniczo zmieniony i zachował się do naszych czasów.

Ostatnimi właścicielami zamku, do wybuchu II wojny światowej, była rodzina Jastrzębskich. Po wojnie, od roku 1978, istnieje tutaj muzeum wnętrz, filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne widok XIX wiek - Fotopolska
widok archiwalny - zbiory NAC
widok archiwalny - Katalog Zabytków Sztuki w Polsce t.1
skrzydło zachodnie z basztami
jeden z wykuszy
wykusz
wykusz z herbami
dziedziniec wewnętrzny
studnia
dobudówka
miejsce po dawnej kaplicy
Wielka Sala
wnętrze wykusza
arkada wykusza
herb
portal wewnętrzny
polichromia
salonik
arras i organy
detale attyki
pozostałości fortepianu
okna i sgraffiti
okno renesansowe
portal barokowy
zwieńczenie portalu
portal gotycki uskokowy
kominy





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.