piątek, 15 września 2017

Powroźnik - cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła

Cerkiew w Powroźniku ( powiat nowosądecki, gmina Muszyna) uchodzi za jedną z najstarszych drewnianych cerkwi łemkowskich na Podkarpaciu.

Została wzniesiona około roku 1600, ale była kilkukrotnie rozbudowywana. Istnieje pogląd, że najstarszą częścią budowli była zakrystia, powstała po przekształceniu dawnej kaplicy z połowy XVI wieku. Cerkiew jest orientowana w konstrukcji zrębowej i ma tradycyjny podział trójdzielny. Składa się z nawy, babińca i prezbiterium. W 1643 roku nad babińcem nadbudowano kaplicę. W 1778 roku do nawy dostawiono wieżę z izbicą, poprzedzoną przedsionkiem. W latach 1813-1814 cerkiew przesunięto na obecne miejsce ze względu na zagrożenie wylewami pobliskiego potoku Muszynka. W czasie tej przeprowadzki dobudowano nowe prezbiterium zakończone ścianą prostą a stare prezbiterium zamieniono na zakrystię. Nad nawą, prezbiterium i wieżą wznoszą się baniaste hełmy z krzyżami.

Nawę nakrywa dach namiotowy łamany uskokowo. Ściany i dachy pokrywa gont.

Wewnątrz nawa nakryta jest kopułą namiotową, babiniec płaskim stropem a prezbiterium stropem płaskim z fasetą. Na ścianach dawnego prezbiterium a obecnie zakrystii zachowała się polichromia z początku XVII wieku. Prezbiterium zdobi ikonostas z połowy XVIII wieku ( niekompletny i przycięty). Do cennych elementów wyposażenia należą ikony z XVII wieku oraz dzwon a także malowana ambona barokowa z około 1700 roku..

Cerkiew otoczona jest kamiennym murem z daszkiem gontowym.

Od roku 1951, po wysiedleniu miejscowej ludności w ramach „Akcji Wisła”, cerkiew została przejęta przez kościół łaciński i pełni obecnie rolę kościoła katolickiego.

W 2013 roku cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

widok ogólny
zdjęcie archiwalne - Fotopolska

panorama - zdjęcie archiwalne
widok od prezbiterium

zakrystia- fragment dawnej cerkwi

zdjęcie - CBN Polona

widok na fasadę

fasada

wieża

izbica wieży

dachy

wnętrze

ikonostas
fragment ikonostasu
Carskie Wrota

ikony

ikona św. Aarona

Pieta

Sąd Ostateczny

polichromia zakrystii

fragment polichromii

chór

krucyfiks

ambona

ołtarz boczny

kropielnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.