sobota, 28 kwietnia 2018

Przesławice - kościół NMP Królowej Polski

Drewniany kościół w Przesławicach ( powiat miechowski, gmina Miechów) został przeniesiony z pierwotnego miejsca we wsi Gołcza w latach 1972-1974, gdzie stał opuszczony po wybudowaniu nowego kościoła.

Po konserwacji ( 80 % pierwotnego budulca uległo zniszczeniu) i przenosinach otrzymał obecne wezwanie.

Jest to świątynia XVIII-wieczna z elementami z XVII wieku ( fundamenty). Powstała w stylu nawiązującym do baroku. Jest drewniana, orientowana o konstrukcji zrębowej, posadowiona na kamiennym fundamencie, częściowo podpiwniczona. Składa się z prostokątnej nawy nakrytej sklepieniem pseudo-kolebkowym i wielobocznego prezbiterium. Do nawy dobudowano kaplice oraz dwie kruchty. Ściany podzielone są pilastrami i półkolumnami. Świątynię nakrywa dach z gontu wzbogacony o sygnaturkę.

We wnętrzu zwraca uwagę pozostałość kamiennej chrzcielnicy z XVII wieku. Zachował się tylko oryginalny kielich z rzeźbami główek aniołków.

widok ogólny
panorama
elewacja północna
elewacja południowa
kościół i figura
widok od prezbiterium

prezbiterium
fasada
kruchty
okno
sygnaturka
wnętrze

ołtarz główny
obraz w ołtarzu głównym

ołtarz boczny

kaplica

dekoracja snycerska
chrzcielnica
kielich chrzcielnicy


                                                                      dzwonnica

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Świdnik - dwór Wielogłowskich

W starym parku we wsi Świdnik ( powiat limanowski, gmina Łukowica) stoi zabytkowy dwór modrzewiowy wzniesiony w  1752 roku przez rodzinę Wielogłowskich. Od 1821 roku, po śmierci Jana Wielogłowskiego, majątek wraz z dworem, aż do wybuchu II Wojny Światowej, bardzo często zmieniał właściciela. Po wojnie dwór upaństwowiono. W latach 70-tych XX wieku udało się go uratować i wyremontować. Był przez pewien czas wynajmowany a w 1991 roku przeszedł na własność gminy. Od 2002 roku jest własnością prywatną jako miejsce organizacji imprez okolicznościowych i uroczystości.

Drewniany dwór w Świdniku powstał jako skromna siedziba ziemiańska, parterowa z kwadratowymi alkierzami w narożach. Ściany budynku są otynkowane i pobielone. Na środku elewacji północnej, od podjazdu, umieszczono pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku kolumnowy ganek. Całość przykryto gontowym dachem łamanym polskim, który został przebudowany później na czterospadowy. We wnętrzu zachowało się wiele detali architektonicznych m.in. elementy pierwotnej stolarki oraz dwa kominki rokokowe.

W parku, z tyłu dworu, stoi murowana kaplica dworska pochodząca z XVIII wieku, która według tradycji wznosi się na miejscu zbiorowej mogiły arian pomordowanych przez miejscowych chłopów w czasie pogromów.

W parku za kapliczką zachowały się także, podobno,  resztki zboru ariańskiego  z XVI wieku ( piwnica), wzniesionego za czasów rodziny Rogowskich wyznającej arianizm.

widok ogólny

zdjęcie przed remontem
archiwalne

panorama
podjazd

widok na fasadę

fasada

ganek
alkierz
gonty dachów
elewacja ogrodowa

kaplica

zwieńczenie fasady kaplicy

elewacja boczna

portal

aleja

środa, 18 kwietnia 2018

Chrzanów Kościelec - kościół św. Jana Chrzciciela

Obecny kościół w dawnej wsi Kościelec, obecnie w obrębie miasta Chrzanów ( powiat chrzanowski, gmina Chrzanów) jest efektem całkowitej przebudowy dawnej gotyckiej świątyni w duchu późno-klasycystycznym w latach 1842-1845. Z gotyckiego kościoła zachowały się fragmenty w obecnej absydzie.

Jest to murowana budowla jednonawowa, orientowana z jednonawowym korpusem, prezbiterium zakończonym absydą i przylegającą do niego od północy piętrową zakrystią. Od zachodu nawa zakończona jest w fasadzie wieżą z latarnią.

 

Do kolejnych zmian w wyglądzie świątyni doszło w wieku XX. Dobudowano wówczas od północy nawę boczną.

 

We wnętrzu nakrytym sklepieniem kolebkowym z lunetami znajdują się między innymi późno-klasycystyczne ołtarze oraz epitafia czarnego marmuru dębnickiego z XVIII i XIX wieku. Podczas niedawnego remontu odkryto także fragmenty XIX- wiecznej polichromii.

 

Warto wspomnieć, że na środku nawy znajduje się, niestety pod obecną posadzką, gotycka płyta nagrobna rycerza Ścibora Balińskiego z XVI wieku z łacińskim napisem i wyrytym herbem. Płyta została zakryta posadzką w 1900 roku.

widok ogólny

zdjęcie archiwalne

widok od prezbiterium

prezbiterium i dobudówka

elewacja północna

fragment elewacji północnej

fragment elewacji południowej

wieża

data na wieży

detal elewacji

sygnaturka

wnętrze

ołtarz główny

łuk tęczowy

chór

nawa boczna

chrzcielnica

epitafium

płyta nagrobna