środa, 30 kwietnia 2014

Kraków Willa Decjusza- renesansowy pałacyk

 Na terenie Woli Justowskiej w Krakowie stoi, w rozległym parku, piękny renesansowy pałacyk w stylu willi włoskiej.

Pałacyk zawdzięcza swoje powstanie wpływowemu, na dworze Zygmunta Starego, alzackiemu dyplomacie Justusowi Ludwikowi Decjuszowi. Trafił on na dwór króla, dzięki protekcji możnowładcy Jakuba Bonera. Szybko, dzięki licznym zdolnościom i talentom, zdobył sobie duże znaczenie na dworze wawelskim. Od roku 1520 pełnił funkcję sekretarza króla i doradcy.

Pobyt na dworze i pełnione na nim funkcje przełożyły się na korzyści finansowe. W 1528 roku Decjusz zakupił znaczne tereny wokół Krakowa i wybudował dla siebie podmiejski renesansowy pałacyk w stylu willi włoskiej. Przy budowie rezydencji zatrudnił budowniczych pochodzących z Italii a autorami projektu byli Giovanni Cini ze Sieny i Bernardo de Gianotis.
Pałacyk, pierwotnie dwukondygnacyjny, został ukończony w 1535 roku i stał się miejscem spotkań przedstawicieli ówczesnej kultury i polityki.

Po śmierci Justusa Decjusza willę odziedziczył jego syn Justuj junior, znany innowierca.
W 1590 roku siedziba Decjuszy przechodzi na własność rodziny Lubomirskich. Kupił ją Sebastian Lubomirski, który dokonał jej przebudowy.
W 1630 roku nastąpiły kolejne zmiany w wyglądzie pałacyku. Budynek podwyższono o jedno piętro, dodano dwie kwadratowe wieże i łączącą kondygnacje arkadową loggię. Przebudowa była autorstwa architekta Lubomirskich - Macieja Trapoli.

W wieku XVIII doszło do znacznych zaniedbań willi. Właściciele bardzo często się zmieniali, co nie pomagało w utrzymaniu budynku we właściwym stanie. Doszło nawet, w wyniku zaniedbań, do zawalenia się drugiego piętra.

Lepsze czasy dla willi  przyszły wraz z nabyciem jej, w XIX wieku, przez rodzinę Wielowiejskich. Joanna z Wielowiejskich Ledóchowska, przemieniła zniszczony pałacyk w swoją letnią rezydencję. Willa została wyremontowana a zaniedbany ogród zamieniony na park angielski.

Kolejne przebudowy czekały budynek w latach 40-tych XIX wieku, za sprawą Henrietty z Ankwiczów Kuczkowskiej. Dzięki jej staraniom powstały wówczas, na froncie willi, reprezentacyjne schody, balkony i wieńcząca budynek attyka. Kuczkowscy, z powodów kłopotów finansowych, zmuszeni byli jednak willę sprzedać.

Obecny wygląd willa zawdzięcza ostatniej znaczącej przebudowie, przeprowadzonej po pożarze w 1882 roku. Rezydencja była wówczas własnością Marceliny Czartoryskiej, która w niej zamieszkała. Po pożarze właścicielka odbudowała willę w stylu renesansowym pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego a odrestaurowana rezydencja stała się jednym z głównych salonów Krakowa. 

Jednak, wraz ze śmiercią Marceliny Czartoryskiej w 1894 roku, pałacyk znowu czekał gorszy okres. Mimo, że nominalnie właścicielami willi byli dalej Czartoryscy, to ulegała ona powolnej dewastacji przez ówczesnych użytkowników.

W czasie I wojny światowej stacjonowało w niej wojsko, później została zamieniona na dom czynszowy.

W okresie II wojny światowej w budynku miała siedzibę hitlerowska policja. Po wojnie budynek pełnił różne funkcje. Między innymi był siedzibą internatu i szpitala. W latach siedemdziesiątych popadł w całkowitą ruinę.


Rezydencja odrodziła się dopiero w 1996 roku, staraniem Gminy Miasta Krakowa. Obecnie, dzięki działalności Stowarzyszenia Willa Decjusza, w pięknie odrestaurowanej rezydencji znajduje się znane i modne centrum konferencyjne. Rewitalizacji poddano także otaczający wille park i znajdujące się w nim inne budynki.

widok ogólny
ujęcie archiwalne - źródło Fotopolska
panorama wiosną
panorama zimą
arkady fasady
ryzalit
schody
arkady wejścia
mozaika na pierwszym piętrze
balkon wiosną
balkon zimą
elewacja tylna wiosną
elewacja tylna zimą
elewacja boczna
widok z parku
widok od tylnego podjazdu
okno
oficyna
fontanna
park

piątek, 25 kwietnia 2014

Gosprzydowa - kościół p.w. św. Urszuli

Kilka kilometrów od Lipnicy Murowanej, w kierunku miejscowości Gnojnik, leży wieś Gosprzydowa ( powiat brzeski, gmina Gnojnik). W środku wsi stoi drewniana, barokowa świątynia p.w. św. Urszuli wzniesiona w 1694 lub 1697 roku z fundacji Wieloglowskich. Kościół powstał na miejscu wcześniejszej świątyni z XV wieku.

Jak wiele świątyń drewnianych jest to budowla jednonawowa, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, oszalowana i pokryta dachem z gontu, z umieszczoną na dachu sygnaturką. Od północy przylega do prezbiterium zakrystia a od południa kwadratowa kaplica. Nawę kościoła otaczają soboty.

Wnętrze kościoła, nakryte stropem kolebkowym, zdobi XIX wieczna polichromia. Znajdują się tutaj cztery barokowe ołtarze w tym jeden bardzo ciekawy z dekoracją z winogron. Na uwagę zwraca XV- wieczna chrzcielnica z herbem  "Starykoń", pochodząca z poprzedniej budowli.

Obok kościoła stoi XVIII wieczna, drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej, nakryta gontowym dachem namiotowym.

Kościół w Gosprzydowej jest rzadkim na Podkarpaciu przykładem barokowej, drewnianej architektury sakralnej. Po ostatnim remoncie w 2005 roku wygląda na bardzo zadbany.

Obok zachowała się, prawdopodobnie pochodząca z I połowy XX wieku, organistówka.

widok ogólny
fasada
kościół i dzwonnica

elewacja północna
prezbiterium
soboty

kaplica
wejście
wnętrze
ołtarz główny
ołtarz " z winogronami"
kolebkowy strop
chór
ambona
chrzcielnica
herb " Starykoń"
kropielnica
dzwonnica
ogrodzenie i dzwonnica
organistówka

niedziela, 20 kwietnia 2014

Brzeźnica-dwór

Położony w starym parku dwór w Brzeźnicy ( powiat wadowicki, gmina Brzeźnica) został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Jego fundatorem byli ówcześni właściciele tej części wsi, Czartoryscy. 
W oryginalnym stanie zachowała się jedna z bocznych elewacji oraz elewacja od strony parku.

Jest to budynek wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, murowany, z kolebkowo sklepionymi piwnicami. Dwór nakryty jest dachem łamanym, polskim z lukarnami.

Po Czartoryskich, przez kilkadziesiąt lat (1835-1899 ), właścicielami majątku była rodzina Brandysów, która następnie sprzedała Brzeźnicę Gorczyńskim. W połowie XIX wieku właścicielem majątku został Adam Gorczyński, znany pisarz i poeta ( nosił też pseudonim literacki „Jadam z Zatora”), który zmarł w tym dworze w roku 1876. Adam Gorczyński bardzo dbał o majątek. 
Za jego czasów powstał wokół dworu park angielski, z którego zachowały się piękny starodrzew.

Po śmierci pisarza dwór odziedziczył jego syn Bronisław a później jego potomkowie. Ostatnim właścicielem, do II wojny światowej, był Adam Gorczyński.

Po przejęciu majątku w 1945 roku przez Państwo, dwór wraz z budynkami gospodarczymi przekazano Gminnej Spółdzielni w Wadowicach, która umieściła tu magazyny środków toksycznych do ochrony roślin. Niewłaściwe użytkowanie doprowadziło dwór i budynki gospodarcza do ruiny.


Poprawy nie przyniosło przejęcie, w latach 90-tych, dawnego założenia dworsko-parkowego przez prywatnego inwestora. Dwór, chociaż ogrodzony i trochę zabezpieczony, niszczeje nie użytkowany.

dwór-elewacja boczna
widok ogólny

elewacja ogrodowa
wjazd do dworu

wtorek, 15 kwietnia 2014

Tropie- kościół pw. Świętych Pustelników Andrzeja,Świerada i Benedykta

W niewielkiej miejscowości Tropie ( powiat nowosądecki, gmina Gródek nad Dunajcem ) znajduje się prawdziwa perełka małopolskiej architektury sakralnej.

Na wzgórzu, nad samą taflą Jeziora Czchowskiego, stoi jeden z najpiękniej położonych kościołów w Polsce.

Romańska świątynia jednonawowa, pochodzi z przełomu XI-XII wieku i należy do najstarszych w tej części naszego kraju.

Jak głosi tradycja, kościół powstał na miejscu pustelni św. Świerada, benedyktyńskiego mnicha żyjącego na przełomie X i XI wieku. Obecna budowla nie była prawdopodobnie pierwszą świątynią na tym miejscu. Badania archeologiczne z lat 60-tych XX wieku potwierdziły istnienie śladów wcześniejszej, mniejszej budowli o charakterze sakralnym.

Z budowli ukończonej w XII wieku przetrwało tylko prezbiterium zakończone prostą ścianą, trzy romańskie okna, obecnie częściowo zamurowane, oraz fragmenty polichromii na zewnątrz i we wnętrzu kościoła.

Podczas przebudowy w XIII i XIV wieku, po najazdach tatarskich, które znacznie zniszczyły świątynię, dobudowano od północy zakrystię. Z tego czasu pochodzi także ostrołukowe odrzwia bocznego wejścia do kościoła oraz niektóre okna.

Kolejna przebudowa kościoła miała miejsce w wieku XVI, gdy ponownie został on zdewastowany, tym razem przez arian. W 1634 roku dodano kruchtę i kaplicę.

Od 1959 roku w świątyni przechowywane są relikwie św. Świerada, ofiarowane przez biskupa Nitry.

W ostatnich latach kościół odnowiono i pokryto nowym dachem, po tym jak poprzedni zniszczyła wichura.

Kościół po restauracji oraz rewitalizacji otoczenia stał się niezwykle „fotogeniczny”.
Z tarasu obok roztacza się piękna panorama na Jezioro Czchowskie i zamek Tropsztyn a położenie świątyni na skalnym wzgórzu, tuż nad taflą jeziora, przydaje jej dodatkowego uroku.

Polecam gorąco wizytę w tym malowniczym miejscu.

Zwłaszcza, że niedaleko kościoła znajduje się jeszcze kilka obiektów. Między innymi grota św. Świerada a obok niej murowana kapliczka z XVIII wieku oraz resztki pnia starego dębu, gdzie według legendy chronił się Święty.

Ciekawym i stosunkowo nowym elementem towarzyszącym świątyni w Tropiu jest
 „ Kamienny różaniec polskich świętych”. Ten położony w plenerze i opasujący kościół różaniec jest pamiątką obchodów, w 1998 roku, Tysiąclecia życia św. Świerada w pustelni w Tropiu. Różaniec został wykonany przez miejscowego kamieniarza i składa się z kamiennych kul- paciorków oraz krzyży z umieszczonymi na nich inskrypcjami dotyczącymi 15 polskich świętych.

widok ogólny

panorama

kościół i dzwonnica
widok z tarasu dla pielgrzymów
kościół i jezioro- archiwalne - Fotopolska

widok od prezbiterium
elewacja północna
elewacja północna- Fotopolska

szkarpa
prezbiterium
kościół i mur
widok od dzwonnicy
dekoracja elewacji
okno
dekoracja naroża
fryz
okno i data
okno romańskie prezbiterium
detal
wnętrze
strop
fragment polichromii
ambona
chór
epitafia
epitafium
zacheusz
okno romańskie wewnętrzne
portal
portal gotycki
fragment różańca
różaniec
krzyż różańca
pień drzewa
kropielnica
stary nagrobek
widok na jezioro
zamek Tropsztyn